Jak vybrat bezpečnostní dveře?

823

Sledujte míru zabezpečení i vzhled

Domov je místo, kde se potřebujeme cítit v bezpečí, které by mělo zůstat chráněno před všemi negativními vlivy, ať je to požár nebo vyloupení. Jednou z věcí, které můžete pro zabezpečení domova udělat, je vybavit jej vstupními bezpečnostními dveřmi. Více si přečtěte v článku „Jak vybrat bezpečnostní dveře?“

Jaké vlastnosti by měly kvalitní bezpečnostní dveře mít a podle čeho poznat ty správné? Setkat se můžete s několika třídami zabezpečení, odlišnými systémy zamykání nebo různou výbavou. Společnost SAPELI, která nedávno uvedla na trh bezpečnostní dveře nové generace GOLIAS, přináší několik tipů, jak se v této džungli orientovat.

„Kvalitní bezpečnostní dveře odrazují zloděje a snižují pravděpodobnost vykradení nemovitosti až o 80 %,“ uvádí Ing. Pavla Mastná, marketingová ředitelka Sapeli. Domácnost ochrání i před požárem a fakt, že je máte, zásadně sníží cenu pojistky vaší domácnosti.

Na jaké parametry se zaměřit?

1. Bezpečnostní třída

Pojmem „bezpečností třída“ se označuje míra zabezpečení daných dveří a je charakterizována vlastnostmi dveří, díky kterým se dokáží ubránit zlodějům. Bezpečnostních tříd je celkem 6, zvolte ji podle toho, co od svých dveří očekáváte. Optimální jsou dveře 3. bezpečnostní třídy, které mají již velmi vysokou ochranu, ale nejsou takovým náporem pro vaši peněženku. Nižší bezpečnostní třída vám nenabídne skoro žádné bezpečnostní prvky, naopak trezorové dveře třídy 5 a 6 jsou pro běžnou domácnost zbytečné.

2. Materiál

Vybrat si můžete dveře kovové nebo dřevěné. Pocitově je kov pevnější, nicméně i dveře s masivním dřevěným rámem ochrání vaši domácnost perfektně. Při koupi bezpečnostních dveří nesmíte zapomenout na bezpečnostní zárubeň. Certifikovaný prodejce vám ji ke dveřím nabídne automaticky. Bezpečnostní zárubeň je několika násobně zesílena v zámkové části, není možné ji promáčknout nebo roztáhnout.

3. Zámky, klíče, čepy a závěsy

Samozřejmostí u bezpečnostních dveří je bezpečnostní zámková vložka odolná vůči vyvrtání či dalšímu zásahu. Bezpečností klíče mají mnohdy chráněný profil, zámek můžete mít jeden nebo více, zamykání klasické mechanické pomocí klíče, chytré elektronické prostřednictvím otisku prstu nebo na dálku mobilním telefonem. Při výběru bezpečnostních dveří sledujte také kvalitu a typ závěsů a počet a sílu uzamykacích čepů. Ty mohou být pasivní (pevně vysunuté ze dveří v oblasti závěsů, které chrání dveře před vysazením), nebo tzv. aktivní vysouvací čepy, ovládané klíčem v zámku. Variantou mohou být také tzv. háky, které nahrazují čepy (tyče).

4. Protihluková a protipožární ochrana

Protihluková izolace by měla být v dnešní době samozřejmostí. Nové dvoufalcové dveře RC3 Golias odhluční až 43 dB. Dalším důležitým parametrem je protipožární ochrana. Doporučujeme dveře s označením protipožární ochrany alespoň EI/EW 30, které minimálně 30 minut odolají požáru z hlediska izolace i radiace. Vždy si ověřte platnost těchto hodnot například i dle výsledků nezávislých testů. Mnohdy jsou hodnoty deklarovány, ale v nezávislých testech ČOI dveře pohořely. Dveře Sapeli prošly bez úhony právě i těmito testy a jejich stupněm bezpečnosti si můžete být jisti.

5. Vzhled

Bezpečný neznamená ošklivý. Nové bezpečné dveře Golias od Sapeli můžete dokonale sladit s ostatními dveřmi v interiéru (výběr z více než 100 dekorů) a z druhé strany, z pohledu ze společné chodby v domě, kde se často musí dodržovat jednotný styl, mohou mít zcela jiný design.

6. Reference

Velmi důležitou součástí nákupu bezpečnostních dveří je i pečlivý výběr dodavatele. Nebojte se prověřit si firmu na základě recenzí a zkušeností zákazníků, stejně tak na základě odborných certifikací.

7. NadstandarDní výbava

V nabídce výrobců bezpečnostních dveří můžete najít další speciální vychytávky, které vám v zabezpečení domova ještě dále pomohou: klima provedení II. a III. kategorie pro oddělení prostorů s rozdílem klimatu, kouřotěsná ochrana, digitální kukátko se záznamem pohybu před dveřmi, zámek ENTR pro odemykání pomocí bezdrátové klávesnice, smartphonu nebo otiskem prstu nebo okopný plech chránící spodní část dveří před poničením.

Za jak dlouho je lze mít doma?

Rychlost, výroba a instalace bezpečnostních dveří je individuální záležitostí. „Samotná výroba bezpečnostních dveří je otázkou několika dní. Co však ovlivňuje délku celé zakázky je výběr materiálu a jeho dodací lhůty, přesný termín dodání se tedy odvíjí od konkrétní zakázky,“ doplňuje Ing. Pavla Mastná, marketingová ředitelka Sapeli. Instalace dveří včetně bezpečnostní zárubně zabere certifikovaným profesionálům maximálně 6 hodin.

Tip na bezpečnostní dveře:

Bezpečné dveře nové generace Golias od Sapeli. Nové dvoupolodrážkové dveře 3. bezpečnostní třídy Golias přináší dokonalé zabezpečení. Zloději by se totiž museli dostat přes 3-bodový hákový zámek, 3 plynule seřiditelné závěsy a 3 pasivní čepy, které tvoří zábranu proti vysazení dveří. O prokopnutí dveří nemůže být vůbec řeč a odolají i 70 cm dlouhému páčidlu či ruční mechanické vrtačce. Díky protipožární ochraně odolají dveře Golias požáru po dobu minimálně 30 minut. Zvukotěsnost 43 dB zase maximálně utlumí okolní zvuky. A třešničkou na dortu je možnost sladění s ostatními dveřmi v interiéru a to ve více než 100 dekorech, které Sapeli nabízí. Dokonce mohou Vaše dveře z každé strany vypadat jinak.