ISH Frankfurt 2017 – nové trendy a barvy v koupelnách

Frankfurtský veletrh ISH vnesl do koupelen barvy a představil nové trendy

Více času v koupelně

Březnové mezinárodní setkání v německém Frankfurtu nad Mohanem (veletrh ISH 14-18.3.2017) potvrdilo rostoucí vliv koupelen v rámci uspořádání celého bytu. Přestávají být jasně ohraničeným prostorem a propojují se do ostatních místností, přičemž přebírají i funkci relaxační. Čím dál častěji se v nich setkáváme s doplňky jako jsou poličky a odkládací plochy u van, odkládací stolky a křesla jakoby přinesené z obýváku a další prvky, které vybízejí k prodloužení času stráveného při hygieně.

Jednobarevná řešení

Novinkou letošního roku jsou podle největších výrobců tlumené zemité barvy, které ozvláštnily nejen nábytek, ale i sanitární keramiku. Sanita, často v tenkostěnném provedení, získala pískové, zelené, béžové, šedé či antracitové tóny. Umyvadla se umisťují většinou na desku, která je v převážné většině případů z masivu či potažená dýhou.

„V nábytku se poměrně často ukazují i varianty otevřené. Jsou to jen konzole s policemi pod umyvadla.“ říká Kryštof Nosál, designér RAVAK.

Vany v novém

Mezi vystavenými vanami letos jednoznačně vedou volně stojící, u velkých výrobců tentokrát opatřené i bočními dvířky pro snazší vstup. Ačkoli se rozhodně nejedná o objev, firmy se k nim vrací zřejmě kvůli stárnoucí populaci a všeobecnému důrazu na výrobky ohleduplné ke starším lidem. „Neopomenutelnou novinkou bylo matné provedení van, tzv. solid surface. U umyvadel se tento trend ukázal také v podobě kombinace lesklého vnitřku a matného vnějšího povrchu“ dodává Kryštof Nosál.

Chytré sprchové kouty

Nejmodernější sprchové kouty jsou často ve stylu walk-in, tedy bezbariérové, umístěné přímo na podlaze a vytvořené jen požadovanou kombinací velkých skleněných ploch. Unikátní napříč celým veletrhem ISH byl nově představený sprchový kout 10° výrobce RAVAK, který navazuje na ideu celého konceptu a pracuje s myšlenkou rotace o 10°. Půdorys sprchového koutu se na jedné straně o 10° rozšířil oproti klasickému obdélníku (rozměry 120×90/70cm) a na zemi tak vznikly dvě odkládací plochy vhodné pro uložení sprchovacích potřeb mimo došlapovou plochu. Díky své asymetrii šetří i prostor koupelny. „Zajímavostí u koutů pro mne byla instalace bez nutnosti vrtání.

Také čtěte  Bazén i mimo sezonu - tepelné čerpadlo místo slunce

V moderních koupelnách vedou co největší formáty extra pevných slinutých obkladů nebo i kamenné obklady. Do takových materiálů je velmi obtížné vrtat a aplikace vyžaduje profesionální nářadí, proto není mezi řemeslníky příliš oblíbená. Nové formáty obkladů podnítily vznik stále rozšířenějšího způsobu instalace koutů. Na zeď se oboustrannou lepicí páskou připevní nerezový plechový pruh, na který se šroubuje ustavovací profil a poté se vše zasilikonuje. Pro rámové výrobky je tato instalace dostatečná a zákazníci ocení její jednoduchost. „ dodává produktový manager RAVAK Martin Zítek.

Nové tvary i barvy vodovodních baterií

Jedním z nejvýraznějších prvků veletrhu ISH 2017 byly nové designy vodovodních baterií, které v koupelně bojují o větší pozornost a stále propracovanější elektronika, která ovlivňuje jejich chod. Armatury rozepjaly křídla jako ptáci a vzaly na sebe kromě obvyklé chromové úpravy i barvu mosazi, niklu, bronzu, černého bronzu nebo i růžového zlata v matném i lesklém provedení.

Toalety v popředí zájmu

Jasně viditelným trendem je důraz na hygienu. WC s technologií RimOff jsou už standardem (WC bez oplachového kruhu), rozšířená jsou i elektronikou nabitá bidetová sedátka, ale k vidění byla i samočistící umyvadla. WC jsou čím dál „chytřejší“, umí analyzovat složení moči případně i pomocí aplikace nastavovat množství vody na splachování.

Elektronika a chytré aplikace obecně znovu dokázaly, čím nám mohou zpříjemnit život. Byly k vidění vodovodní baterie, které lze ovládat bez nutnosti doteku, vyhřívání zrcadel nebo třeba celé programovatelné sprchové kouty. Revoluční novinkou využitelnou nejen v koupelně je „hlídací“ senzor, který je schopen identifikovat, zdali v bytě neteče voda případně, jestli někde neprasklo potrubí a okamžitě upozorní uživatele přes internet.

„Co se týče stylů koupelen obecně, tak podle mě nepřichází žádná revoluce. Styl je pořád jemný a minimalistický, ale ne striktní nebo nepříjemně strohý.“ uzavírá Kryštof Nosál, designér RAVAK.

Také čtěte  Množství světelného smogu celosvětově roste až o 6%

O společnosti Ravak

Společnost RAVAK byla založena v roce 1991 jako společnost s ručením omezeným, později v roce 1997 se stala akciovou společností. Design, pronikání do světa umění a estetiky, je primárním cílem společnosti RAVAK. Svým zákazníkům pravidelně představujeme domyšlené výrobky, které jsou ale zároveň originální otiskem konkrétního autora. Ke spolupráci si vybíráme taková studia, která úspěšně působí v konkurenčním prostředí nejen českého, ale i mezinárodního designu.

S výrobky značky RAVAK se pravidelně setkáte na českých i světových veletrzích. Mezi nejvýznamnější patří např. stavební veletrh ISH ve Frankfurtu nad Mohanem nebo Mosbuild v Moskvě. RAVAK zároveň patří mezi důležité hráče v oblasti umění a designu. Autorské počiny našich designerů vystavujeme např. na pražském Designbloku. Za dobu svého působení se značka RAVAK dostala do hledáčku významných národních i mezinárodních soutěží.

O ISH Frankfurt 2017

Na ISH, největším světovém veletrhu sanitární techniky, vytápění a klimatizace, se vše točí kolem energie a vody. Na zcela zaplněném výstavišti představilo své výrobky více než 2 400 vystavovatelů. Veletrh ISH se dělí na dvě velké části – ISH Energy a ISH Water. Více informací v češtině zde .