Ceny energií jsou nestabilní, každý rok se mohou měnit. Jejich snižování není příliš pravděpodobné. Přitom jejich využívání neustále narůstá. Podívejte se na článek „elektřina ze slunce pro každého“.
Každá domácnost používá stále více elektronických zařízení. Ty potřebují elektrickou energii. V reálu to pak znamená, že jsme stále více vázáni na zdroj elektrické energie. Zároveň jsou však možnosti využívat jako zdroj elektrické energie sluneční záření.
Nabíjení pro každý den
Podívejme se na asi nejpoužívanější zařízení v domácnosti v současnosti – mobilní telefon. Zvyšováním výkonu mobilních telefonů se setkáváme s tím, že je třeba je nabíjet velmi často. Jak využít sluneční záření k nabíjení mobilního telefonu?
Pomocí malé solární nabíječky získáme dostatek energie k nabíjení nejen mobilního telefonu, ale podle konstrukce a výkonu i pro nabíjení tabletu, či notebooku. Solární nabíječka na mobil se spojuje hlavně s činnostmi v přírodě, jako turistika, rybolov a podobně, ale proč ji nevyužít i doma? Vždy se najde okno, do kterého svítí slunce, a my jej můžeme využít k nabíjení.
Že doma obvykle přes den nejste, protože jste v práci nebo ve škole? Pomůže nám power banka. Slouží jako úložiště energie, kterou můžeme využívat tehdy, když není možné použít solární nabíječku. Přes den, kdy svítí slunce, využijeme kombinaci solární nabíječky a powerbanky, a pak, například v noci, můžeme dobíjet naše mobilní zařízení z powerbanky. A ráno jen připojíme power banku k solární nabíječce, aby se přes den dobila. Jednoduché řešení. Když pak půjdeme stanovat, za turistikou, nebo na chatu, přibalíme si nabíječku do zavazadla, a nebudeme mít problém s hledáním elektrické sítě.
Elektřina z kufříku
Pokud potřebujeme vyšší výkon solární nabíječky, například na nabíjení autobaterie, máme k dispozici přenosný solární panel 12 V, tzv. solární kufřík. Můžeme je používat pro připojení notebooku nebo menších výkonnějších zařízení u domu. Tím, že dokáží nabíjet autobaterii, získáváme větší zásobu elektrické energie, než při malých přenosných solárních nabíječkách. Přesto jsou stále přenosné, po složení takový solární kufřík bez problémů přibalíme k zavazadlům do kufru auta.
Je to velmi výhodné řešení například pro rybáře, kteří potřebují energii pro elektromotory menších člunů. Pro několikadenní rybářskou výpravu si musí do auta přibalit několik baterií, které zabírají prostor a mají svou (nemalou) váhu. Solární panely na výrobu elektřiny zajistí stálý přísun elektrické energie ze slunečního záření, a dobíjejí nejen baterii pro člun, ale umožní připojení i mobilních zařízení až po notebook. Solární kufřík je možné využít při kempování, na odlehlé chatě, když není potřeba zásobit energií větší zařízení, a všude tam, kde chceme využít slunce jako zdroj elektrické energie pro menší, ale již poměrně výkonnější zařízení.
Solární ostrovní systémy
Mnozí chataři, nebo zahrádkáři, řeší problém, že stále nemají k dispozici elektrickou síť. Nebo chtějí být nezávislí od veřejné sítě. Řešením jsou solární ostrovní systémy. Menší solární ostrovní systém dokáže systémem, jehož základem jsou fotovoltaické panely a baterie, zajistit krátkodobější používání běžných zařízení, jako jsou ledničky, televizní přijímače, radiopřijímače, bez nutnosti připojení k veřejné elektrické síti. Jedná se již o komplexnější řešení, při kterém je třeba brát v úvahu, kolik dní v týdnu se zařízení budou využívat, jaký odběr tato zařízení mají.
Malý ostrovní solární systém lze dimenzovat tak, aby se baterie dobíjely dostatečně ve dnech, kdy systém není využíván. Je třeba počítat s tím, že dobití baterií vyžaduje určitý čas. Pokud se systém správně nadimenzuje již na začátku, není problém přijet na víkend na chatu, a mít baterie dostatečně dobité.
Zcela nezávisle
Existují samozřejmě i řešení, která umožňují úplnou nezávislost od elektrické sítě, a přitom není citelná žádná změna komfortu využívání elektrických spotřebičů v domácnosti. Jedná se o komplexní řešení fotovoltaického systému. Základem je správné nadimenzování velikosti a výkonnosti solárních panelů, dostatečná kapacita kvalitních baterií s dostatečnou rezervou pro dny se sníženou intenzitou slunečního záření. V současnosti je i velká podpora projektů zaměřených na alternativní zdroje energie. Problémem stále zůstává velká byrokratická náročnost takové podpory, a stále dosti vysoké ceny jednotlivých komponentů. Ceny solárních systémů však již v posledním období dost výrazně klesly, a zvyšuje se poptávka po autonomních solárních fotovoltaických systémech.
Velkým průkopníkem v solárních systémech je i společnost Tesla, která se zabývá nejen vývojem a výrobou elektrických aut, ale výrazně posouvá vývoj solárních systémů i pro domácnosti. Jako s novinkou přišla na trh s baterií pro celý dům s dvakrát vyšší kapacitou, jakou dosahují ostatní baterie na trhu se srovnatelnými parametry, a úplným zlomem ve vývoji solárních panelů je jejich solární střecha. Solární panely již nejsou montovány na střechu domu, ale jsou součástí tašky. Taková solární střecha slouží jako zdroj energie, která se ukládá v jejich výkonné baterii, a umožňuje nezávislé fungování běžného čtyřpokojového domu.
Využívání slunce jako zdroj elektrické energie není jen záležitostí velkých solárních elektráren. Můžeme ho využívat k nabíjení mobilních zařízení, nabíjení baterií pro domácnost (např. tužkové baterie, kolik přístrojů v domácnosti je využívá?), tak pro větší zařízení. Chataři mohou získat nevyčerpatelný zdroj elektřiny, vždyť chatu využívají jen krátkou dobu, a zbytek času se využívá na dobíjení baterií. A brzy už bude dostupnější zásobení elektrickou energií ze slunce i pro domácnosti. Sníží se náklady na účty za elektřinu, a zvýší se ochrana životního prostředí. Protože šetřit se vyplatí.
Další články
- Energeticky plusové čtvrtě vyrobí více energie, než spotřebují. Už i…
- Kdy je nejlepší doba na změnu dodavatele energií?
- Český start-up bezDodavatele nabídne domácnostem energie jinak
- Futuristický Masdar City, SAE – i s českými dodavateli
- Snížení účtů za energie pomůže nejen v obtížné situaci
- Energie v novostavbě – šetřete hned od začátku
- Podíl velmi úsporných staveb v posledních letech roste
- Chytré vytápění přispívá k energetickým úsporám
- Chytrá domácnost – rozsvítí, zahřeje i ušetří
- Na návštěvě v domě s Autopilotem
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu