Články o bydlení a zahradě – tipy z českého internetu – únor 2016

150

Druhý měsíc v roce 2016 spadá ještě do zimního období ale znamená již postupné přípravy na další bouřlivou stavební sezonu. Pro inspiraci investorů i firem poslouží série stavebních výstav, veletrhů, ale také články, fotografie a videa z českého internetu. Příznivci zahrádkaření a kutilství již svoje přípravy zahájili a již také netrpělivě čekají na jaro. Tipy z českého internetu by mohly napovědět vám všem.

Co nového se odehrálo na internetu, o čem v oblasti stavby a bydlení píší v únoru česká media? Jsou tu tradiční …

Články o bydlení a zahradě – tipy z českého internetu – únor 2016

Dům roku 2016: vyhrála typová stavba z cihel a dřeva. Podívejte se.

Odborníci i čtenáři se shodli: titul Dům roku v 21. ročníku nejstarší ankety u nás, kterou pořádá časopis Můj dům, získal dvoupodlažní zděný dům Iveta s pultovou střechou a s fasádou v kombinaci omítky a obkladu ze sibiřského modřínu. Zvítězil také ve dvou dalších kategoriích. Po řadě let, kdy se názory odborné poroty a čtenářů diametrálně lišily, dochází v poslední době k výrazné shodě mezi oběma „tábory“. Stejně jako v 19. ročníku soutěže došlo dokonce ke shodě na celkovém vítězi. Anketa měla opět několik kategorií

Úpravy, které prospějí malým i větším zahradám

Přemýšlíte, jakou novinkou obohatíte svou zahradu? Zpestříte si nadcházející zahradní sezónu záhonem lučních květin, keřem vonícím po karamelu nebo dáte přednost tvorbě živé sochy? Zajímavé nápady nemusejí být složité ani nákladné a dají se realizovat i na malých plochách. Klidně začněte proměnou jednoho zákoutí. Podařený výsledek vás nabudí a novou, vylepšenou zahradu budete mít dřív, než se nadějete!

Koberce, dlažba nebo dřevo. Při navrhování podlah je z čeho vybírat

Naši pozornost si zaslouží podlaha, i když po ní každý den pouze šlapeme. Ať už to jsou koberce, dřevo, či dlažba. Všechny materiály jsou v kurzu, žádný není překonaný. Při výběru podlahy rozhodují kvalita a cena, tedy kompromis mezi naší vlastní představou a finančními možnostmi.

Po letech se do našich domovů vracejí koberce. A ne ledajaké, ale kvalitní, ručně tkané, oživené barvami, méně umělé, ze zemí Orientu. Milovníci tradice si zvolí rustikální prvky, ostatní si podlahu ozdobí třeba atraktivními běhouny.

Trh podlahových krytin dobývá hlavně vinyl. Právě vinylové podlahy jsou věrohodnými imitacemi přírodních materiálů, kde se klade velký důraz na snadnou údržbu a na kvalitu. Design již nemusí odpovídat konkrétnímu druhu materiálu, proto vinyl představuje atraktivní a dostupnou alternativu k dřevěným podlahovým krytinám. Co bychom tedy měli o podlahách vědět? Čtěte na webu Novinky.cz v rubrice Bydlení .

Soutěž o 3x Bona Spray Mop a leporelo, až do 4.4.2016

Bona Spray Mop je jedničkou na trhu v oblasti čištění podlah. Pouze nasprejujete na podlahu a setřete. Do soutěže se můžete zapojit snadno. Stačí, když správně odpovíte na soutěžní otázku a pošlete nám namalovaný obrázek uklizeného dětského pokojíčku od vašeho dítěte. Tři z vás se stanou majiteli Bona Spray Mopu k čištění všech typů podlah a dětské knížky. Soutěž je zveřejněna na webu HOME-bydlení .

Satelitní televize Skylink a CS Link od dubna zdraží

Měsíční servisní poplatek se v posledních letech výrazně zvyšuje. Ještě v roce 2012 dosahoval 29 korun, nyní má stoupnout až na 70 korun. Zdraží i roční jednorázová platba či platba na 24 měsíců. Více na Aktuálně.cz .

Prostorný rodinný dům nabízí komfort i nadčasové využití

Velkorysý rodinný dům nabízí dostatek úložných prostorů a soukromí pro každého člena rodiny, je komfortní, ale ne přetechnizovaný. Působí jednoduše a nadčasově, ale umí se originálně odlišit v nečekaném detailu.

Prohlédněte si nejlépe zachycenou architekturu a její atmosféru

Nejlepší snímky architektury se dostaly do finále soutěže The Arcaid Images Architectural Photography Awards. Z loňských fotek se vítězným snímkem stala momentka stavby se studentským bydlením EPFL Quartier Nord od studia Richter Dahl Rocha & Associés, zachycující pohyb lidí po budově. Úspěch s ní sklidil Fernando Guerra.

Některé snímky uvidíte na webu Novinky.cz . Vítězné snímky si lze prohlédnout v londýnské ulici 7-9 Woodbridge až do 25. března 2016.

Vzhůru do nebe. New York má nejvyšší obytnou budovu na polokouli

V New Yorku vyrostl nejvyšší rezidenční mrakodrap na západní polokouli. Věžák na adrese 432 Park Avenue na Manhattanu měří úctyhodných 426 metrů. Nový bytový dům se začal stavět v září 2011 a byl dokončený 23. prosince 2015. Rezidenční bytový dům za 1,25 miliardy dolarů (30,6 miliardy korun) nabízí 104 bytů. Apartmán na vrcholu nejvyššího mrakodrapu má 280 metrů čtverečních. Budovu 432 Park Avenue v centru Manhattanu navrhl uruguayský architekt Rafael Viňoly Beceiro.

V domě je 88 podlaží, tři další jsou v podzemí. Podlahová plocha výškové budovy je 38 335 metrů čtverečních. Na obyvatele čeká šest výtahů, restaurace s venkovní terasou, bazén dlouhý 22,5 metru, wellness centrum, kinosál a vinné sklepy. Byty jsou velmi prostorné, výška stropů dosahuje 3,8 metru a okenice mají 3 × 3 metry. Cena apartmánů začíná na částce 367 milionů korun a končí na dvou miliardách. Mnohem více, spolu s fotogalerií najdete snadno ZDE na webu iDNES.cz v rubrice Bydlení .

Pravidla varného centra aneb Co a kam v kuchyni patří

Proč je kuchyně srdcem domova? Schází se tu celá rodina u jídla, spoustu času tady trávíme s dětmi i přáteli, prostě to tu žije. A základem kuchyně je varné centrumTato zóna zahrnuje kuchyňské spotřebiče – sporák (elektrický, plynový nebo kombinovaný) nebo varnou desku (indukční, sklokeramickou, plynovou), pečicí troubu, obvykle mikrovlnku a odsavač par. Ale patří sem také předměty, potřebné při vaření a pečení – hrnce, pánve, pracovní příbory, speciální nádobí (plechy a rošty na pečení, pečicí formy a fólie, dózy a přísady na pečení, chňapky. Ergonomie je na prvním místě – více v článku z webu Novinky.cz .

Milionář věnoval svůj dům, který je architektonickým klenotem, muzeu

Není obvyklé, aby se majitel domu rozhodl svůj příbytek věnovat muzeu. Američan James Goldstein z Los Angeles ale přesně tohle udělal. A není to ledajaký dům, jímž místní Muzeum umění podaroval. Prohlédněte si exkluzivní interiéry i výhledy z domu na město Los Angeles na webu Novinky.cz .

V podkrovním bytě nedaleko centra Prahy není o nápaditá řešení nouze

„Majitelé mají rádi černou barvu, proto jsme byt ladili do černo-bílé. Dalším důvodem bylo, že se tato kombinace hned tak neomrzí a dá se hezky doplnit barevnými detaily“, říká Klára Valová, architektka. Síla spočívá v jednoduchosti. Navzdory složitosti prostoru se v celém interiéru uplatňují jednoduché principy. Podívejte se na nevšední fotografie .

Rekonstrukce úzké koupelny, kam se nevešel ani sprchový kout

Sny a představy o nové podobě bytu někdy nevyjdou, třeba jen kvůli pár chybějícím centimetrům. Jenže i kompromis může dopadnout dobře. O tom svědčí i další příspěvek ze soutěže o nejlepší rekonstrukci s dveřmi Sapeli.

Více o soutěži Sapeli, která probíhala 18.1. – 29.2. 2016 ZDE .

Fotogalerie – jak vypadají některá světová sídliště

Obrazem na webu Aktuálně.cz : Podívejte se, jak vypadají některá světová sídliště.

Vyberte nejlepší dřevěné stavby a vyhrajte!

V pondělí 15. 2. 2016 bylo zahájeno hlasování v 6. ročníku ankety Dřevěná stavba roku 2016 (DSR), která je veřejnou přehlídkou staveb ze dřeva. V anketě může široká veřejnost hlasovat pro dřevěná hřiště, dřevěné konstrukce, moderní dřevěné domy, roubenky a sruby, ale také interiéry. Jeden z hlasujících navíc vyhraje poukaz na nábytek v hodnotě 50 000 Kč od vybraných členů Klastru českých nábytkářů!

Veřejnost může vybírat z 88 soutěžních děl v 8 kategoriích ve dnech 15. – 26. 2. 2016 v Galerii Dřevěné stavby roku 2016. Galerii a návod na to, jak hlasovat, najdete ZDE . Výsledky hlasování budou zveřejněny po slavnostním vyhlášení vítězů DSR 2016, které proběhne dne 17. 3. 2016 ve Křtinách u Brna. Projekt se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, Ministerstva průmyslu a obchodu a Svazu měst a obcí ČR. Anketu podporují významní partneři.

Vyhrajte kávovar Löfbergs Picco

Odpovězte správně na soutěžní otázku a kávovar Löfbergs Picco může být váš. Kromě toho můžete získat i termohrnky. Soutěžte na webu HOME bydlení ZDE .

Soutěž Interiér roku s institutem bytového designu a idnes.cz

V rámci soutěže Interiér roku budou každoročně oceněny výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v sedmi kategoriích. Cílem soutěže je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, firemních prostor, hotelů nebo restaurací a podobně. Hlavním mediálním partnerem akce je iDNES.cz, pořadatelem Institut bytového designu. S nejzajímavějšími soutěžícími bude web iDNES.cz čtenáře postupně seznamovat na stránkách Bydlení iDNES.cz .
Uzávěrka přihlášek: 29. 2. 2016
Vyhlášení výsledků: 5. 4. 2016
Více o soutěži zde .

Pasivní, aktivní, nulový dům. Víte, co přesně tyto pojmy znamenají?

Rozdíl mezi domy, které se mohou hlásit k těmto úctyhodným kategoriím, rozhodně není v pasivitě či aktivním přístupu a i nulový dům ve skutečnosti spotřebovává energii. Co přesně tedy tyto pojmy znamenají? Vysvětlení poskytne článek na webu HOME bydlení, který najdete ZDE .

Podíl nových pasivních domů v ČR činil v roce 2014 deset procent

V roce 2014 bylo v Česku postaveno zhruba 1000 pasivních rodinných domů a jejich podíl na všech postavených rodinných domech činil zhruba deset procent. Celkově jich bylo v tuzemsku již více než 1600. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel sdružení Centrum pasivního domu Jan Bárta. Podle něho se jako pasivní dům dá označit stavba, která má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění. Klíčové je zpětné získávání tepla (tzv. rekuperace), kdy systém trubek vyměňuje vzduch a teplo zůstává uvnitř. Co se týče podílu na nově postavených domech, patří Česko do evropské špičky spolu s Rakouskem nebo Belgií. Celý článek najdete na webu CeskeNoviny.cz ČTK .

Jak podojit matičku Zemi. Kdo chce studnu, čekají ho přísná pravidla

Vody ubývá. A v příštích letech to nebude lepší. Mít přístup ke zdroji proto bude čím dál tím důležitější. Podojit matičku Zemi však nelze jen tak. Voda patří všem, proto hloubení studny podléhá přísným pravidlům.

Pravidelná kontrola vodovodních hadiček zabrání pohromám v koupelně

Nenadálým povodním v koupelně zabráníme pravidelnou kontrolou vodovodních přípojek, sifonů a čištěním odtoků sprchových koutů. Nezapomínáte na ně? Instalatéři řešící havárie v kuchyních a koupelnách by mohli vyprávět. K málokterým místům v domácnosti se chováme tak macešsky jako k odtokům vody, sifonům a k vodovodním propojovacím hadičkám.

Podle České asociace pojišťoven v roce 2014 vyřídily pojišťovny 35 tisíc škodních událostí spojených s vytopením domu a bytu. Na vině jsou většinou prasklé vodovodní hadičky, kterými za hodinu může protéct až 1500 litrů. A není náhoda, že prasknou, když vodu nepouštíme delší dobu. Každá domácnost má minimálně čtyři vodovodní hadičky: u dřezu, umyvadla, pračky, toalety. Další bývají u myčky, bidetu. Instalatéři je považují za tikající bomby, protože vodovodní hadičky mají omezenou, poměrně krátkou životnost, ale jejich kvalitu málokdo průběžně sleduje. Cenný článek, který vám může ušetřit tisíce a velkou porci nervů najdete ZDE .

Vitamíny ze zahrady můžeme sklízet i v zimě

Cítíte se jako povadlá kytka? Vyrazte do zahrady na čerstvý vzduch a cestou zpátky nasbírejte pár listů kadeřávku, růžičkovou kapustu a pór. Obsahují spoustu céčka, které teď vaše tělo ocení. Důležitý vitamín ale hravě vypěstujete třeba i za oknem. Vitamín C patří k základním kamenům našeho zdraví. Tělo si ho však samo vytvářet, ale ani shromažďovat do zásob, neumí. Proto mu jej musíme pravidelně dodávat. Možností, z čeho látku přírodní cestou získat, je i v zimním období víc, než byste čekali. Přečtěte si o tom v článku na webu Novinky.cz .

Nejčastěji žádané úpravy bytů před koupí

Při koupi bytu v novostavbě se mnoho klientů pídí po možnostech dodatečných úprav, které by odrazily jejich konkrétní potřeby. Developeři jim v některých případech vycházejí vstříc. Spousta lidí však o této možnosti neví. Pojďme si proto ukázat, jaké byty se prodávají nejčastěji a jaké adaptace jsou nejžádanější.

Stát říká, že platba za jistič je nutná. Ale je to čistá lež

Jak velký jistič vlastně domácnost potřebuje? Není pravda, že jističe jsou mnohonásobně naddimenzované a je možné je bezproblémově měnit za nižší, dimenzování jističů ostatně určuje norma; když se projektuje dům nebo byt, postupuje se podle této normy, která je rozumná a ví, jaké spotřebiče se obvykle používají.

Tématu Velký jističový podfuk se už věnují všechna velká média, což je skvělé… Více vzrušujícího únorového čtení na webu iHNED.cz .

Lidé mají obavy z vyšších plateb za elektřinu. Energetickému úřadu již poslali 5000 připomínek

Energetický regulační úřad (ERÚ) dostal již 5000 reakcí z řad občanů na návrh nových tarifů. Nový tarifní systém nebude zaveden, pokud by měl významně poškodit určitou skupinu odběratelů, opakuje ERÚ. Tématu už se chopili i politici, ministr průmyslu vzkázal, že je nezbytné návrh přepracovat.

Energetický regulační úřad (ERÚ) zažívá nezvyklý nápor. Návrhy změn v platbách za elektřinu, které ERÚ v lednu představil, vzbudili velký rozruch a lidi vzali výzvu regulátora k připomínkování návrhů velmi vážně. „Dostali jsme za leden asi 5000 reakcí, které zpracováváme, všem odpovíme a jejich připomínky zapracujeme,“ říká Ondřej Touš, ředitel odboru elektroenergetiky, který na ERÚ změnu tarifní struktury připravuje. Více čtěte a sledujte na webu Byznys Hospodářských novin .

Návrh tarifů elektřiny je špatný, sepsul ERÚ Sobotka. Žádá přepracování

Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhl Energetický regulační úřad, by znamenal zdražení pro víc než 38 procent domácností. Vyplývá to z analýzy ministerstva průmyslu a obchodu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je návrh špatný a je nutné jej přepracovat. Se změnou navíc není dle něj nutné spěchat. Čtěte na na iDNES.cz .

Soutěž o poukázku na vybavení domácnosti!

Ve spolupráci s Českou spořitelnou pro vás web moderní byt připravil soutěž o dárkové karty IKEA. Každý den po dobu trvání soutěže má jeden z vás šanci získat dárkovou kartu v hodnotě 1 000 Kč. Neváhejte a zašlete nám i Vy správnou odpověď a svůj tip k soutěžním otázkám! Soutěž najdete ZDE .

Nejlepší dřevostavby, kavárnu na vodě i rodinné domy, najdete v Praze

11. ročník Salonu dřevostaveb začíná 4. února v Praze na Výstavišti v Holešovicích. Představí se zde 40 staveb, od rodinných domů, kaváren až po budovy vysokých škol. Ty nejzajímavější si můžete prohlédnout už nyní. Pozvánku na nadcházející akci naleznete ZDE , všechny stavební výstavy a veletrhy, nejen pro měsíc únor ZDE .

Zkontrolujte svou televizi, jestli bude umět DVB-T2. Máme (JEJICH) seznam

Televizní vysílání v ČR čeká velká proměna. Současné DVB-T vysílání za čtyři roky utichne a vyklidí frekvenční pásmo datovým sítím pro chytré telefony. Ale s novým standardem vysílání DVB-T2 si poradí jen některé televizory. Zda mezi ně patří i ten váš, si můžete zkontrolovat v námi vytvořeném seznamu. Uvádí web Technet.cz z portfolia iDNES.cz .

Pro výpověď stavebního spoření u dětí mají platit mírnější podmínky

V případě, že skončila zákonná šestiletá doba spoření, nebude k výpovědi „dětské smlouvy“ potřeba souhlas soudu. Rodiče zřejmě budou moci vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům, ale jen za určitých podmínek. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou dnes schválila Sněmovna. Předlohu, kterou podala opoziční ODS, ještě musí posoudit senátoři a podepsat prezident. Čtěte ZDE, na Aktualne.cz .

Koupelny slavných: Kdo má (ne)vkus?

Koupelny slavných jsou obrovské, luxusní, moderní i starobylé. Podívejte se, co se líbí Rihanně, Maryl Streep, Johnny Deppovi a dalším hvězdám. Ve fotogalerii naleznete 10 komentovaných fotek, posuďte jak se vám (ne)líbí.

Kuchyň propojená s obývacím pokojem

Kuchyň se stává skutečným centrem dění teprve ve chvíli, kdy je propojena s obývacím pokojem. Některé modely mají mimikry tak dokonalé, že se vám snadno může stát, že místo oblíbeného CD vytáhnete ze zásuvky nerezový hrnec a místo dveří od ledničky otevřete šatní skříň. Čtěte na webu Moderní byt .

Třípokojový byt, o jakém sní nejedna rodina

Třípokojové byty jsou velmi oblíbené a nejčastěji poptávané mladými rodinami. Je třeba mít přece obývák, ložnici i dětský pokoj. Nebo obývák, pracovnu a ložnici. Nebo jakékoliv tři místnosti, po kterých toužíte a které vyhovují vašemu životnímu stylu. Třípokojový byt není ani malý ani příliš velký, je tak akorát. Jak vypadají třípokojové byty ve Švédsku? Úplně jinak než u nás. Zveme vás na prohlídku běžného „třípokojáku“, jaký můžeme vidět v každém švédském městě. Téměř dvacítku fotografií a plánek bytu najdete na webu HOME bydlení .

Nábytkové sestavy jako nástěnné puzzle

Současné nábytkové sestavy sloužící jako zázemí audio a videosystémů vynikají dostatkem úložných prostor při zachování subtilního vzhledu. Umí vytvářet nepravidelné geometrické obrazce, vnést do prostoru barvy a stát se tak jeho dominantou, ale i nenápadně splynout se svým okolím. Trend monumentálních obývacích stěn vládnoucí všem interiérům po mnoho desetiletí je nenávratně pryč. Zajímavou inspiraci a povídání přináší Moderní byt .

To přehnala. Majitelka superbohatým sousedům vyrazila dech

Zipporah Lisle-Mainwaringová vlastní dům na prestižní adrese v londýnském Kensingtonu. Nedávno jeho běžnou fasádu přeměnila na pruhovanou. Červené a bílé pruhy svítí do dálky, připomínají cukrárnu či plážovou chatku a ruší tradiční vzhled této čtvrti. Bohatí sousedé jsou v šoku. Video a článek najdete na webu iDNES.cz Bydlení .

Luxusní skrýše českých pracháčů odhaleny: Kde a za kolik si užívá Adamec, Babiš, Kodet či Faltýnová?

Mezi českými boháči jakoby platilo, že kdo nemá byt na Floridě, jako by nebyl. O čtvrti Aventura v Miami se dokonce nechá říci, že Češi ji obsadili ve velkém. Bulvární článek na Aha online s fotkami najdete ZDE .

Izrael: Jednoduchý a prostorný dům pro otce se synem

Jednoduchý, prostorný a působící klidným dojmem – takto bychom mohli charakterizovat dům, který architekti ze studia Sharon Neuman Architects vytvořili pro otce se synem. Klient požadoval co nejjednodušší a zároveň útulný dům, ve kterém by mohl pro svého syna vytvořit skutečný domov. Betonová stavba je obložena cihlovým obkladem a teakovým dřevem. Exteriér je laděn v tlumených zemitých barvách a působí nenápadně. Jediným výstřednější prvkem je orámování vstupního prostoru, které tvoří nahý pohledový beton. Více čtěte a prohlížejte TADY .

Kuchyňský ostrov: praktický a estetický doplněk do moderní kuchyně

V rámci stále populárnější otevřené dispozice denní části našich domovů se kuchyňský ostrov objevuje čím dál častěji. Základní předpoklad jeho umisťování je dobře znám – je přímo stvořen pro velké prostory. Tři otázky před volbou ostrova rozebírá web HOME bydlení :
Máme dostatek místa na kuchyňský ostrov?
Jaká bude jeho hlavní funkce?
Bude součástí ostrova i sezení?

Horní patro rodinného domu v lesích se vznáší nad přízemím

Klienti kanadského studia Bourgeois / Lechasseur Architects si přáli prostý dům s otevřeným výhledem do lesů. Řečeno jejich slovy, chtěli dům, „který bude vypadat jako dům“. Měl být postaven v tradičním stylu, s odkazem na domovy stavěné na východním pobřeží, jež jako majáky oděné do cedrových šindelů hrdě čelí všem vichřicím a bouřím. Na druhé straně se nebránili ani moderním řešením. Výsledná stavba je proto zajímavým kompromisem mezi moderním a tradičním architektonickým přístupem. Architekti přiznávají, že blízkost hustého listnatého lesa, očividně plného divoké zvěře, je už při příchodu na pozemek, ležící u vesnice North Hatley v provincii Québec, zcela okouzlila. Zajímavou únorovou inspiraci přináší web Novinky.cz .

Nadčasový hausbót nedaleko Prahy

Nedaleko hlavního města České republiky, směrem na sever, se nachází nadčasový hausbót z dílny Milana Řídkého. V krásném prostředí rekreačně-sportovního areálu Marina Vltava v oblasti Nelahozeves je umístěna stavba, která představuje realizaci konceptu transportovatelného hausbótu, který nabízí dokonalý komfort.

Stavba byla realizována v roce 2012 a je celoročně obyvatelná. Autor svůj projekt pojmenoval SayBoat. Minimalistický dům poskytuje komfortní bydlení určené především k relaxaci během víkendu či svátků. Je však vhodný i pro celoroční bydlení, ideální pro dvojici. Díky topným kamnům, podlahovému topení a kvalitní izolaci pláště je zajištěna příjemná vnitřní teplota i v nejchladnějších měsících. Článek doplněný fotografiemi netradičního bydlení čtěte ZDE .

Sen o vlastním bydlení není pro každého. Manželé za něj tvrdě zaplatili

Richard a Kamila Prokopovi z Ostravy toužili po vlastním bytě. Když našli vysněnou nemovitost, okamžitě podepsali rezervační smlouvu a složili zálohu. Kvůli nízkým příjmům však hypotéku nedostali. Přišli tak o byt i o poplatek 50 tisíc korun. Jeden z prvních článků na téma bydlení a reality přináší web iDNES.cz .

Jak bydlí stage designér Martin Hruška v pražské Troji

Designér Martin Hruška je autorem scén pro megakoncerty hudebních hvězd (stage design) a architektonických projektů. Zároveň také vizionář, který si své představy plní. Navíc se mu i do bydlení prolíná jeho profese. Třeba návrh přístaviště a loděnice pro plachetnice v Praze-Troji. I když v tomto případě od vizualizace k výstavbě může být dlouhá cesta. Na nezaměnitelnou pražskou čtvrť, kde bydlí, nedá dopustit od dětství. Jako patriot je schopný vyměnit jedno bydlení za jiné – ale v dané lokalitě. Před pár lety si zařídil v bytovém komplexu kousek od řeky luxusní apartmán. Jelikož se s věkem představy mění, do budoucna se rozhodl pro rodinný dům. Únorový článek webu Novinky.cz v rubrice bydlení naleznete ZDE .

Byty a domy slavných spisovatelů, skladatelů a politiků jsou nyní k pronajmutí. Je mezi nimi i bývalý byt německé kancléřky Merkelové

Společnost Airbnb zprostředkovává novodobý styl cestování po celém světě. Nyní přichází s nabídkou míst, kde v minulosti žily slavné osobnosti. Pronajmout si tak můžete například byt po Charlie Chaplinovi či Mozartovi. Dvanáct fotek prohlížejte na webu Hospodářských novin v rubrice Lifestyle a pronajměte si takové ubytování i Vy.

Zoufalá žena prodává dům hrůzy: Straší v něm duch satanistické kozy

Když Vanessa Mitchellová před dvanácti lety kupovala malý domek ve vesnici St Osyth v britském hrabství Essex netušila, že do vysněného venkovského sídla má stavba daleko. Dům je prý prokletý, zjevují se v něm duchové a Vanesse způsobil pobyt v něm četná traumata. Dnes se ho zoufalá majitelka snaží prodat poté, co se jí v domě zjevila satanistická koza. Vanessa Mitchellová toužila po vlastním domku na venkově, kam by mohla jezdit odpočívat. Jeden přesně takový si našla a následně v roce 2004 zakoupila ve vesnici St Osyth na východ od Londýna. Netušila však, že spíše než splněným snem bude dům její noční můrou. Článek přináší server Expres.cz .

Koupili nejošklivější byt, který našli. Po rekonstrukci nemá chybu

Přes všechny problémy představují byty v panelových domech velkou šanci pro vytvoření pohodlného bydlení. Vlastně ani nevadí, když je byt v nevábném stavu, stejně jde většinou všechno pryč. To je i případ této rekonstrukce a článku s fotkami na iDNES.cz .

Ptačí domky v Úštěku jsou místním unikátem. Nikdo neví, kdo je postavil

Dodnes není jasné, kdo si v Úštěku v severních Čechách ptačí domky postavil. Traduje se, že to byli italští dělníci, kteří zde v polovině 19. století stavěli železniční trať. Jenže se ukázalo, že tomu tak není. Stavení přilepená na skalách jako vlaštovčí hnízda zůstala dodnes v téměř původním stavu.

Jak obnovit vzhled starých dveří, aby opět vypadaly důstojně

Dva pláty sololitu a mezi nimi dřevěný rám a voština z kartonu. Ani takové nejobyčejnější dveře z minulé éry nemusejí vypadat po renovaci špatně. Stačí jim vdechnout charakter reliéfními doplňky a obnovit jejich rozpraskaný nátěr.

Čekáte komerční prezentaci některého z výrobců nebo renovátorů dveří? Nikoliv, v článku na HOME bydlení najdete 11 krokový fotografický návod na renovaci dveří vlastníma rukama.

Větrání a rekuperace v nízkoenergetickém domě

Jak dosáhnout v moderních domech zdravého vnitřního prostředí? Kromě vhodně zvolených konstrukčních materiálů je potřebné zabezpečit dobré teplotně-vlhkostní mikroklima. Základní hodnota intenzity větrání je 25 m3 čerstvého vzduchu na osobu a hodinu. Na dosažení co možná nejlepších výsledků vzduchové nepropustnosti konstrukcí moderních domů jsou jejich stěny i stropy téměř neprůdušné, díky čemuž se dosáhne výrazné energetické úspory. Vzduchová nepropustnost domu však zabraňuje přirozené výměně vzduchu v interiéru, a proto je nezbytné správné větrání.

Rodina rezignovala na pokoje, v Barceloně vsadila na severský styl

Švédka Sarah a Španělka Emma chtěly pro svou malou dcerku vybudovat úplně nový domov. V Barceloně koupily starý byt, který proměnily s pomocí architektů ze studia Nook. Sarah a Emma se těšily na narození dítěte a nechtěly se pouštět do velkých a finančně náročných přestaveb. Pozvaly kamarády architekty, aby jim pomohli dostavět koupelnu, zrekonstruovat obytnou kuchyni a propojit ji se zahradním dvorkem. Majitelky celý projekt zasvětily dcerce Juno. Stejné jméno proto dostal i přestavěný byt na okraji barcelonské čtvrti El Poblenou, jejíž ulice z jihu omývá Středozemní moře. Přívětivé místo si v posledních letech oblíbili především mladí lidé. Čtěte a prohlížejte téměř třicetísnímkovou fotogalerii na webu iDNES.cz .

Experimentováním s textiliemi snadno změníme náladu svého domova

Textilie tvoří nejvýraznější složku interiéru – zpravidla tu „krásnou“, tu pro radost. Jejich obměňování je jednoduché, zábavné a svižné, stejně jako móda. Očekávejte témata jako Květinové umění, Bohémská řemeslnost a 3D horizonty. Najdete je zde na webu HOME bydlení .

Neuvěřitelná Čína. Podívejte se, jaký dům (O SEDMI PODLAŽÍCH) si postavil místní podivín

Čínský zemědělec Chu Kuang-čou dokončil sedmipodlažní dům, který stavěl ručně z kamenů, dřeva a hlíny. Pětapadesátiletý stavitel má ve svém netradičním obydlí i pokoje pro své již zesnulé bratry. K vidění je několik fotek a samozřejmě video, ZDE .

Výběr toalety není jednoduchý úkol. Jak se v nabídce zorientovat?

Ani výběr toalety nemusí být jednoduchým úkolem. Doplnit ji totiž může množství inovativních funkcí, které její používání posouvají na novou úroveň.

4+1 největších trendů v osvětlení

Nový typ světelného zdroje si zcela podmanil výrobce osvětlení. Ve více či méně kvalitních a sofistikovaných podobách ho najdeme snad u všech typů svítidel. LED zdroje už dnes neznamenají nevýrazné, modrošedé světlo – nabízejí nejrůznější odstíny a dokonce umí měnit barvy podle vašich preferencí nebo denní doby. HOME bydlení vám přináší užitečný článek a praktickou inspiraci nejen v LED balení.

7 nejkrásnějších zahrad aneb kam až může zajít vaše zahradní fantazie

Přehlídka originálních a dobře provedených zahrad, které by měly inspirovat a udávat trendy – takový cíl si vytyčili organizátoři a organizátorky soutěže Nejkrásnější zahrada. Ta v roce 2015 již potřetí v rámci výstavy Zahrada Čech představila dvanáct výjimečných a odvážných projektů architektů, zahradních architektů i zahradnických firem. Čtěte a skoukněte na webu HOME bydlení .

Vzhůru na zahradu prořezat stromy. Je čas

Únor a březen jsou ideální na předjarní řez stromů. U mladých stromů můžete provést formování koruny, staré stromy zase zmladíte. Vzhledem k vývoji počasí lze předpokládat, že na většině území Česka už velké mrazy nepřijdou. Proto je možné nastoupit do zahrady s pilkou v ruce. Pravidelným řezem udržíte stromy zdravé a stále plodící. Na menší průměry si vystačíte se zahradnickými nůžkami.S teleskopickou pilkou můžete pracovat ze země. Pilou klidně můžete větve pokrátit, ale pozor, abyste neztupili řetěz o hlínu. Akumulátové provedení se hodí hlavně tam, kde je daleko k zásuvce.
Zobrazit fotogalerii

Proč prořezávat? Jarní prořezávání stromů ovlivňuje zdraví a kvalitu úrody po celý rok. Díky prořezu získá dřevina dostatek světla, pupeny budou moci vykvést dříve a na podzim bude zajištěna bohatá a kvalitní sklizeň. Více, spolu s fotogalerií v článku na Hobby iDNES.cz .

Nad džunglí se tyčí dvojice budov jako dvě obří palmy

Dvojice rezidenčních budov vyrostla ve čtvrti Coconut Grove (Kokosový háj) v Miami na Floridě. Jejich architekt Bjarke Ingels, šéf dánského ateliéru BIG Architects, jim vtiskl tvar, který na první pohled upoutá každého kolemjdoucího. Dvě bělostné, velkoryse prosklené budovy šroubovitě se stáčející vzhůru k nebesům se tyčí nad bujnou, jako džungle hustou vegetací, která se rozkládá u jejich pat.

Domy stojí na místě bývalého hotelu, který byl stržen. Protože však v mezidobí v okolí vyrostla spousta jiných hotelů, rozhodli se zadavatelé projektu nabídnout v dané části největšího jihovýchodního města Floridy na celkové ploše 58 900 m2 dohromady 96 luxusních bytů navržených v minimalistickém duchu. Architekt pro návrh nových budov použil architektonického jazyka, který v dané části města začal vznikat před několika desítkami let. Zároveň však vytvořil objekty, které se na první pohled od okolní zástavby odlišují.

Praktické úložné prostory v menším bytě

V novém bytě 3+kk bydlí mladý, zatím bezdětný pár. Ale místo pro ukládání a skladování věcí je v každé místnosti vyřešeno tak šikovně, že by tu mohla klidně bydlet i čtyřčlenná rodina. Pro inspiraci si skočte na web Novinky.cz v sekci Bydlení .

Jak si založit střešní zahradu

Střešní zahrady u nás nejsou rozhodně žádnou novinkou. V posledních letech se čím dál tím častěji objevují nejen na administrativních budovách či obchodních centrech, ale také na střechách rodinných domů. Není divu − střešní zahrady plní (zejména ve městě) hned několik důležitých funkcí, takže kromě toho, že vám udělají radost, pomáhají i ke zlepšení vašeho životního prostředí.

Určitě jste zaznamenali, že letos se jedním z nejdiskutovanějších témat v Česku stalo sucho. Nicméně o souvisejících problémech, které ho způsobují − cenná dešťová voda se odvádí kanalizací jako odpad či dochází k úbytku zásakových ploch v důsledku neustálé výstavby − mluví odborníci v souvislosti s českou krajinou už dlouho. I díky tomu dochází k zhoršování městského prostředí, čehož si všímáme zejména v letních měsících během tropických veder, kdy je ve městě k nevydržení. Jedním z řešení, jak úspěšně zadržet dešťovou vodu v prostředí a tím i udržet příznivější mikroklima, jsou střešní zahrady .