2 tipy – přivítejte jaro (ne)tradiční výzdobou (návod)

744
Folklorní ptáčci nebo jiné tvary - foto č.5

Jste připraveni na Velikonoce? Svátky jara jsou oslavou nového života, proto by vám ve výzdobě neměla chybět zvířecí drobotina. Kromě beránka jsou oblíbenými symboly zajíček nebo kuřátko. A když si je vylijete z betonu, zůstanou vám i do příštích Velikonoc. Máme pro vás „2 tipy – přivítejte jaro (ne)tradiční výzdobou (návod)“.

Tip č.1 – folklorní ptáčci i jiné tvary

Závěsné ptáčky ozdobené folklorními motivy vyrobíte ze samotvrdnoucí hmoty, kterou koupíte ve výtvarných potřebách nebo si ji můžete snadno vyrobit doma. Postačí vám: 2 díly sody, 1 díl kukuřičného škrobu a 1 díl vody (na 4 ptáčky to vychází na 60 g sody, 30 g sody a 30 g vody). Kromě hmoty si připravte rychleschnoucí barvy Balakryl UNI, tenký plochý a kulatý štěteček, dřevěný korálek a provázek nebo stužku.

Všechny přísady smíchejte na pánvi nebo v hrnci, dokud se hmota nepřestane lepit. Z hmoty vyválejte silnější plát (kdyby byl plát moc tenký, mohly by se výtvory při vysychání kroutit). Pomocí vykrajovátek nebo nože vykrajujte ptáčky. Do každého tvaru nezapomeňte udělat dírku na zavěšení. Podle toho kam dírku umístíte, bude mít pak ozdoba těžiště a sklon po zavěšení. Tvary odložte na savou podložku a nechte den uschnout.

Folklorní ptáčci nebo jiné tvary - foto č.2

Druhý den už se můžete pustit do zdobení. Nejprve ptáčky natřete z obou stran namodro. Za cca 2–4 hodiny je pomalujte folklorními motivy. Nakonec protáhněte dírkou provázek na zavěšení, který můžete doplnit o korálek.

Folklorní ptáčci nebo jiné tvary - foto č.3Folklorní ptáčci nebo jiné tvary - foto č.4

Namísto ptáčků můžete ze samotvrdnoucí hmoty vykrajovat i další tvary. Třeba ovály, které pomalujete jako kraslice. Barvy Balakryl UNI se hodí pro různé kreativní techniky, takže s nimi zvládnete namalovat i jemné vzory.

Folklorní ptáčci nebo jiné tvary - foto č.5

Tip č. 2 – zvířátka z betonu

Na betonová zvířátka budete potřebovat sypký beton, oválné formičky (třeba plastové lahve nebo kelímky od jogurtu), provázek, filc nebo žlutou čtvrtku, štětec, černou fixu. Na zdobení barvy určené na beton i s atestem na dětské hračky, např. Balakryl UNI, abyste opět mohli zapojit i děti.

Velikonoční zvířátka z betonu - foto č.1Velikonoční zvířátka z betonu - foto č.1

Beton vyrobíte jednoduše a levně smícháním vody a cementu (a písku), který seženete v hobby marketech nebo ve stavebninách (poptejte hobby beton – balení obsahuje cement, písek a stačí přidat vodu). Držte se návodu, jemnější strukturu betonu připravíte lepším promícháním a o kapku větším množstvím vody, nebo naopak. Z jednoho pytle do stokoruny připravíte hned několik výrobků, zbytek pytle můžete dočasně uschovat v suchu. Při sypání nebo nabírání pozor, suchý materiál může hodně prášit.

Velikonoční zvířátka z betonu - foto č.3

Až bude mít beton mírně houstnoucí konzistenci, nalijte ho do připravených formiček. Optimální jsou tenčí nádoby, které udrží tvar, ale můžete je po zatvrdnutí případně i odříznout. Z nádob s rozšiřujícím se tvarem by beton nešel vyklopit. Do nezaschlého betonu nezapomeňte zastrčit provázky jako zaječí ouška, nebo hřebínek pro kuřátko z filcu či čtvrtky.

Velikonoční zvířátka z betonu - foto č.4

Beton nechte pořádně ztuhnout přibližně 2 dny, ale záleží na velikosti vašich formiček. Ztvrdlý polotovar pak opatrně vyloupněte z formičky. Pokud by to šlo stěží, formičku rozstřihněte. Pak už zbývá betonové polotovary pěkně pomalovat 2 vrstvami barvy Balakryl v rozestupu 4 hodin. Na drobné motivy použijte například fixy.

Velikonoční zvířátka z betonu - foto č.5

O Balakrylu UNI

Balakryl UNI je univerzální vodou ředitelná barva vhodná pro venkovní, ale i vnitřní použití. Lze s ní natírat dřevo, kovy (pozinkované plechy, hliník), beton, plasty a další. Vodou ředitelná, ekologická receptura umožňuje ukončit realizaci prací v rámci jednoho dne. Během aplikace ani po zaschnutí natíraný povrch nezapáchá. Balakryl UNI lze zakoupit v 18 již z výroby namíchaných odstínech, všechny varianty lze navíc natónovat do širokého spektra 20 tisíc barevných odstínů.

Výhody vodou ředitelných barev:

  1. Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.
  2. Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.
  3. Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.
  4. Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.
  5. Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.
  6. Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.
  7. Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.
  8. Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.
  9. Neničí pomůcky: Po natírání štětce jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.