Vybíráte plastová okna či dveře?

Okna z plastu

Člověk se nenarodí s tím, aby měl zkušenosti s cizími jazyky, neumí od přírody řídit auto a stejně tak i v případě znalostí o všech záležitostech kolem stavění, stavby nebo například pořízení nových (plastových) oken a dveří. Za dobré znamení ale lze považovat to, že jste se při svém hledání ocitli i zde v tomto článku, který by rád laikům napověděl, na co nezapomenout, o co se zajímat a pomohl rozumět oné neznámé řeči firem, které tyhle produkty dodávají a montují. První odstavec je zkráceným pohledem do historie vývoje plastových otvorových výplní.

Historie vývoje výroby otvorových výplní z plastu

Plastová okna a dveře překonala za dobu své existence od padesátých let pěkný kus cesty vývoje. Od prvních pokusů a jednokomorových oken v padesátých letech, přes markantní akceleraci jejich vývoje a výroby po vypuknutí energetické krize na začátku 70. let, samozřejmě dvacátého století. Tehdy se začal poprvé v historii přehodnocovat v tehdejší západní Evropě přístup k šetření energiemi. To mělo krom jiného za následek i nutnost masivní výměny zastaralých otvorových výplní za nové.

Tato okna měla mít takové, především tepelněizolační, vlastnosti, které by zaručily splnění tehdy zcela nových požadavků. Jenže potřebná kvantita výrobků byla tak velká, že vyrobitelné množství tradičních dřevěných oken nemohlo tuto poptávku v žádném případě uspokojit a řešit. Situace proto dala vzniknout čistě průmyslovému výrobku – plastovým oknům a poté i dveřím.

První profily vznikly z PVC (měkčeného polyvinylchloridu), jenže kromě jiných nedostatků měly jeden velký. Ztrácely postupně vyprcháním změkčovadel svou pružnost a houževnatost. Tato degradace materiálu způsobovala zejména při změnách teplot mechanické poruchy, zejména při chladném počasí. Ani pevnost samotného PVC nevyhoví nárokům kladeným na plastová okna.

Pokud přeskočíme značný kus vývoje, dnes se vyrábějí běžně “plastovky” za pomoci nového PVC materiálu z granulátu, bez změkčovadel, a ten se pod tlakem vhání do forem, tvaruje se do požadovaného profilu a počtu komor. Obsahují také kombinace s dalšími (kovovými) materiály, výztuhami. K tomu se dostaneme v textu dále. Stejně jako si necháme na konec možné výhody a nevýhody plastových otvorových výplní. Jsou natolik rozšířené a známé, že si to dnes již můžeme dovolit. Řekněme pouze, že pro jejich stále větší rozšířenost mluví vychytání větších nedostatků, nízká cena versus užitné vlastnosti a snadná údržba. Existují také kompozitní (vícesložkové, zde myšleno nekovové) rámy a ty zase disponují jinými vlastnostmi. Nejsou ale rozhodně běžné a je otázkou, zda by si je zákazník z různých důvodů vybral.  Vybíráte plastová okna či dveře?

Také čtěte  Inteligentní video zvonek Netatmo - co umí?

Víte podle čeho vybrat plastová okna či dveře?

Výrobců a prodejců (nejen) plastových oken a dveří je na trhu celá řada, trh je nasycen – pokud ne přesycen – a zákazník si může vybírat. Plastová okna bývají nabízena obvykle v několika produktových řadách a jak to už v marketingu chodí, představována od jednodušších a levnějších řad až k těm vyšším, s cílem nalákat na tu nejvyšší a nejdražší řadu. Některé společnosti se také mohou z taktických důvodů soustředit také pouze na levnější výrobky, nebo naopak na vyšší třídu.

Okna a dveře také lze koupit již hotové v hobby marketech, vybrat si je podle existujícího otvoru, nebo s jejich rozměrem již počítat. Každopádně lze říci, že většinou jde o nabídku směrovanou pouze na parametr – cena. A při určitém objemu zakázky i tato “výhoda” může selhat. V poměru, cena/dlouhodobá kvalita a užitné a vzhledové vlastnosti, pravděpodobně selže marketový nákup vždy. Jistě jste již někdy slyšeli rčení “nejsem tak bohatý, abych mohl nakupovat levně”, myšleno koupit brak a po čase jej měnit za vyšší kvalitu.

Článek má být návodem, jak si udělat vlastní názor, podle čeho je možno nabídku na trhu posuzovat a investor jediný se rozhodne, jakou formou svoji nemovitost vybaví. Dobrou volbou mohou být i okna z obchoďáku, stejně jako firma s vysokou nabídkou, není garancí kvality a servisu. V konkurenčním prostředí ale vodítko ceny a úměrné kvality většinou funguje. Pokud se podloží reálnými referencemi, nebude se v případě dobré volby jednat jen o štěstí.

Na co také myslet před výběrem nových plastových oken a jejich dodavatele, se vám nyní budeme snažit napovědět. Začíná však být jasné, že to nebude snadný úkol, tedy onen výběr a pokud nevsadíte rovnou na prověřeného dodavatele, značku, nebo řadu – bez ohledu na pravděpodobně vyšší cenu – bude vhodné si několik nabídek poptat a srovnat. Proto, aby to bylo možné, se pojďme podívat na pojmy, se kterými se určitě setkáte, nebo na něž byste se měli zároveň poptat. Nechcete se přeci dát opít rohlíkem. Tak tedy – vybíráte plastová okna či dveře?

Také čtěte  Aby vše dokonale ladilo. Výběr umyvadla a vany znamená i správné doplňky

Co obsahuje typické dnešní plastové okno?

S jakými prvky a označujícími pojmy se téměř jistě setkáte, pokud budete vybírat a porovnávat plastová okna? Mezi komponenty, z nichž je plastové okno vyrobeno, patří:

– plastové profily a výztuhy (tvoří křídlo okna), barevné dekory rámu
– skla (zasklení), případně okenní mřížky
– těsnění
– kování, kliky
– případně klapky pro větrání
– případně integrované žaluzie
– případně sítě proti hmyzu (zvenčí na rámu, nikoliv jako přímá součást okna)

Jaké vlastnosti u plastových oken rozlišujeme?

– tepelněizolační vlastnosti
– statika (pevnost)
– design, barvy, dekory
– ochrana proti vloupání
– ochrana proti hluku
– ekologie
– životnost
– a samozřejmě cena
– můžeme sem zařadit i přístup dodavatele (reference, přístup při nacenění, prodeji, i poprodejní, záruční a pozáruční servis)

Pokud pomineme přímo fyzické vlastnosti (tuhost, spolehlivost, kvalitu, vzhled..), obecně se za hlavní parametry otvorových výplní považují jejich tepelněizolační vlastnosti. Zvlášť se udávají parametry prostupu tepla či izolační vlastnosti rámu a výplně.

 

Článek bude ještě rozšířen.

 

Otevírání oken, mikroventilace

Dále se při objednávání řeší, kde bude okno nebo budou okna mít panty, tedy směr jejich otvírání nebo funkce vyklápění. Okna výklopná, otevíravá nebo otevíravá a výklopná (jedno pole lze otevřít nebo vyklopit – tato funkce se volí přepnutím), případně pevná. Jiný výsledek směru otevírání oken by samozřejmě vznikl při pohledu z místnosti nebo pohledu zvenčí. Bere se výsledek při pohledu zevnitř místností ven.

Setkáte se také s pojmem mikroventilace, tedy laicky řečeno polohou, kdy okno naplno netěsní, ale mezi křídlem a rámem vzniká záměrně určitá mezera a tou může prostupovat vzduch (i zvuk). Může tak zajistit částečnou obměnu vzduchu v místnostech bez potřeby otevírat.

Doplňky plastových oken

– žaluzie, rolety
– parapety
– sítě proti hmyzu
– zarážky

Také čtěte  Na návštěvě v The Flow Building v Praze před otevřením - osvětlení

 Hnědé vchodové plastové dveře s prosklením

Plastové (vchodové) dveře

V případě pravděpodobně nejlevnější a na údržbu nejméně náročné varianty, padne volba na dveře plastové. V jiných případech, a to nezávisle anebo v souladu s materiálem rámů oken, může zákazník mít dveře dřevěné nebo hliníkové.

Na co byste (si) měli umět nejprve odpovědět?

– jak mají dveře vypadat (soulad se stylem domu, s rámy oken apod.)?
– mají být dveře bez prosklení, nebo s prosklením (případně jakým – velikost, tvar, průhlednost a struktura skla)?
– budou dveře vystaveny slunečnímu svitu (zejména jižní, západní strana) a nepříznivým povětrnostním podmínkám?
– preferuji kvalitu, nadstandardní bezpečnost a design, nebo jdu po ceně?

Dveře tvoří

– rám
– výplň (zde je obvyklá kombinace materiálů, zejména plast/sklo neboli prosklení)
– kování, kliky, zámek, bezpečnostní prvky (vícebodové zamykání, další prvky), těsnění

Ochranné folie na plastových oknech a dveřích strhněte pokud možno včas

Obrázek: ochranné folie, které bývají na důležitých prvcích (rámech) oken a dveří z výroby nalepeny, nejdou po čase již příliš snadno strhnout, trhají se. Poslouží jako ochrana před poškrábáním při dopravě a montáži, případně zhotovení fasády, ale je dobré je co nejdříve strhnout, aby ještě šly strhnout vcelku nebo po velkých kusech. Jinak vás čeká nezřídka mravenčí práce.

Článek si neklade za cíl být tím nejchytřejším a nejsprávnějším zdrojem informací o daném tématu, ale snažit se srozumitelně pomoci laikům, kteří daný problém řeší poprvé. Mohou se tak dopředu seznámit s vybranými informacemi a sami zvolit, zda a které z nich využijí.