Vhodné dveře pozvednou bydlení skokově na vyšší úroveň

939

V minulém roce jsme trávili doma daleko více času než kdy dříve, což spoustu lidí přivedlo na myšlenku vylepšit si své bydlení. Taková rekonstrukce bytu či domu je bezesporu náročnou záležitostí, která si kromě financí žádá také fantazii a čas. Jde o změnu na mnoho let, a tak hodiny plánování a vybírání správného řešení předejdou zbytečným, a hlavně nevratným chybám. Po výběru vhodné podlahy, obkladů a barev do interiéru přichází řada na další neméně důležitou dominantu bytu – dveře a zárubně.

Při výběru dveří a zárubní se lidé obvykle drží především designové stránky, tedy barvy či dekoru a jejich souladu s podlahou a nábytkem. Dveře však mohou nejen dobře vypadat, ale měly by mít i správnou funkci, a tou rozhodně není jen otevírání a zavírání. Mohou být odolné vůči nejrůznějším vlivům, od nárazů přes zvýšenou vlhkost až po požár, praktické svým pojetím a zároveň disponovat nejrůznějšími vychytávkami, které nám ušetří prostor a zpříjemní bydlení. Vzhledem k tomu, že se jedná o významný designotvorný a funkční prvek, jehož pořízení navíc představuje finančně nezanedbatelnou investici, zaslouží si výběr dveří patřičnou pozornost.

SOLODOOR SIMA 21 Solo Matrix Trento

Dispozice bytu a umístění dveří

Při výběru dveří, a to zejména při volbě klasické otočné nebo posuvné varianty, by hlavní slovo měla mít dispozice místností. V menším bytě, kde je škoda každého nevyužitého místa, nebo třeba v místnosti, kde se v rohu potkávají dvoje dveře, které by si mohly při současném otevření vzájemně překážet, se nabízí varianta posuvných dveří. Ty mohou zajíždět do pouzdra zabudovaného přímo do zdi, nebo může dveřní křídlo jednoduše klouzat po garnýži nebo pojezdové liště nade dveřmi.

SOLODOOR Polar Satinato - posuv garnyž

Co vše by měly dveře vydržet aneb vybírejte dle účelu využití místnosti

Volba dveří by měla vycházet z účelu využití dané místnosti – nároky na vlastnosti dveří třeba do koupelny a například dveří do obývacího pokoje se budou lišit. U dveří do obývacího pokoje či chodby mohou být ideální variantou dveře s prosklenou výplní, které svou propustností přirozeného denního světla prosvětlí prostor za nimi.

SOLODOOR Sonet 1 Solo Matrix Mondena sklo

Prosklených dveří se není třeba obávat ani v případě dětského pokoje, kde se však doporučuje výplň sklem bezpečnostním. Kromě vyšší odolnosti vůči nárazům spočívá výhoda bezpečnostního skla i v tom, že například při prudkém zabouchnutí, které by mohlo dveře vysklít, se sklo neroztříští na ostré střepy, ale na tupohranné úlomky. Dveře s výplněmi z bezpečnostního skla nabízí český výrobce dveří a zárubní SOLODOOR, a to včetně skla mléčného, které zajistí soukromí a zároveň propustí maximum slunečních paprsků.

SOLODOOR Sonet Solo Matrix Mystery Satinato

Nároky na dveře do koupelny či kuchyně už by měly být o něco větší, neboť budou dlouhodobě čelit vyšší vlhkosti, v důsledku které by se běžné dveře zakrátko zkroutily či jinak zdeformovaly, a o vlivu působení kapek vody na povrchovou úpravu ani nemluvě. SOLODOOR nabízí u všech svých modelových řad dveří provedení KLIMA I, které je do místností s možnou vyšší vlhkostí ideálním řešením. „Úprava KLIMA navíc skvěle eliminuje rozdílné teploty a vlhkost mezi jednotlivými místnostmi. Třída KLIMA II si poradí i s dvacetistupňovým rozdílem v teplotách nebo 50% rozdílem ve vlhkosti,“ upřesňuje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR.

Speciální úprava dveří SOLODOOR KLIMA

SOLODOOR Vertigo Variant

Ideální řešení pro oddělení místností s rozdílnou teplotou a vlhkostí, která zaručuje, že se dveře vlivem vlhka či rozdílných teplot na obou stranách nezdeformují – tedy se neprohnou ani nezkroutí.

KLIMA I – Rozdíl teplot do 5 °C, rozdíl relativní vlhkosti do 20 % (vhodné do místnosti s teplotou o pár stupňů nižší než v jiných částech bytu či domu)

KLIMA II – Rozdíl teplot do 10 °C, rozdíl relativní vlhkosti do 35 % (ideální do vstupní chodby či verandy, kde je vyšší teplotní rozdíl i vlhkost)

KLIMA III – Rozdíl teplot do 20 °C, rozdíl relativní vlhkosti do 50 % (doporučováno do zátěžových prostor či pro oddělení garáže a chodby s vysokým teplotním rozdílem či rozdílem ve vlhkosti

Děti, zvířata

SOLODOOR Vertigo Variant

Do místností, kterým kralují děti nebo domácí mazlíčci, bychom měli volit dveře s odolnějším povrchem, které s přehledem snesou projevy dětské kreativity i zvířecí drápky. Rozhodně však není důvod snižovat nároky na design. Odolnější dveře mohou být svým povrchem na pohled k nerozeznání od ostatních dveří v bytě, a navíc je možné je nechat vybavit také nejrůznějšími doplňky. Např. u dveří SOLODOOR VERTIGO VARIANT si zákazníci mohou objednat třeba dětskou magnetickou či klasickou tabuli pro kreslení fixami, nebo křídami.

Do ložnice či pracovny bychom měli zase vybírat dveře, které nám díky zvukové izolaci zajistí dostatečný klid, a zároveň zvolit takovou variantu, která nepropustí nežádoucí světlo.

SOLODOOR Klask 5 Solo Matrix Mondena

Design – kreativitě se meze nekladou, platí to i v případě dveří a zárubní

Navzdory nejrůznějším vlastnostem, které od svých dveří požadujeme, není důvod rezignovat ani na estetiku. V bytě či domě můžeme mít dveře s různými výše uvedenými a i dalšími vlastnostmi, a přesto je možné u všech zachovat jednotný dokonale ladící dekor. Po zohlednění pevných prvků v bytě, jako jsou podlaha, obklady či kuchyňská linka, se můžeme pustit do výběru vhodného dekoru, barvy a jiných detailů dveří. Ať už preferujeme rustikální dřevěný vzhled dveří, či moderní minimalismus, nebo se rádi pouštíme do neotřelých designů, na dnešním trhu si najde to své každý. Stačí vědět, kde hledat.

Co se týče zárubní, stejně jako dveře už dávno neplní pouze funkční úlohu, ale též se jedná o prvek, který dokáže příjemně překvapit. Příkladem mohou být tzv. skryté zárubně, které otevírají zcela nové možnosti a potěší především milovníky minimalismu a čistého designu. Dveře zabudované do skryté zárubně po zavření splynou se stěnou a nepoutají na sebe nežádoucí pozornost, což nám rozšiřuje prostor pro fantazii na jiných místech, jako v případě výrazných tapet či jiného dekorování stěn.

Oproti tomu kazetové rozšíření zárubní umožní originální optické zvýraznění dveří. Zajímavým řešením jsou také zárubně s oblou hranou, které nejenže potěší oko, ale umožňují i větší bezpečnost. „Oblá hrana je především pro svou náročnost při výrobě na českém trhu unikátem. Kromě toho, že plní funkci originálního designového prvku, také zlepšuje užitné vlastnosti dveří a zároveň snižuje riziko úrazu při pádu na hranu dveří,“ uvádí Martin Dozrál ze společnosti SOLODOOR.

Našim představám o ideálním domově není třeba ustupovat ani při výběru vchodových dveří, které by měly plnit především bezpečnostní funkci a leckdy může být obtížné je sladit s ostatními dveřmi v interiéru. O tom si povíme v některém z dalších článků.

Pohrát si s výběrem dveří lze v klidu z pohodlí domova

Nejlépe je pochopitelně poradit se s odborníky, ale praktickou pomůckou těm, kteří svou představu již mají, i těm, kteří ji teprve hledají, může být nástroj pro vizualizace na webových stránkách www.solodoor.cz/cs/vizualizace/, na který lze nahrát vlastní fotografie a zkoušet nejvhodnější typy a povrchy dveří a zárubní z nabídky v konkrétním interiéru, a to i s možností volby barvy stěn a podlahy. Pomocí konfigurátoru je pak možné si u vybraných dveří navolit potřebné parametry, a případně i možné doplňky.