Proč doma kýcháme? Jak si s tím poradit?

Co nás nutí kýchat a jak si s tím poradit?

Trápí vás alergie nebo astma? Doba, kdy je vše rozkvetlé nemusí být jediným vaším strašákem, před kterým je třeba se zavírat v interiéru. Alergeny se hromadí všude, včetně vaší domácnosti, která se na první pohled může zdát bezpečná. Jaké jsou nejčastější spouštěče alergií a jak nad nimi vyzrát? Více v článku – Proč doma kýcháme? Jak si s tím poradit?

Alergeny

Alergeny jsou nežádoucí látky, které vyvolávají alergické reakce a tím obtěžují velkou spoustu z nás. Mohou to být víceméně jakékoliv látky, které zapříčiní imunitní odpověď. Můžeme je rozdělit na venkovní a domácí. Takže pokud jste se domnívali, že s alergeny přijdete do kontaktu pouze venku, tak mylně. Kromě hrozby z pylu byste se měli mít na pozoru i před domácími mazlíčky, roztoči, šváby, ale i některými jídly. Jen v Evropě žije kolem 150 milionů lidí trpících různými alergiemi a díky tomu se tento druh onemocnění řadí mezi nejčastější chronická trápení vůbec. Kde všude je třeba zbystřit a jak se bránit?

Roztoči

Nejčastějším spouštěčem alergií v domácnosti jsou dle průzkumů právě roztoči. „Průměrný koberec může obsahovat až 1 000 roztočů na jeden čtvereční metr. Ti se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až 2 000 trusových částic. Ty mají mikroskopickou velikost a vyvolávají různě vážné alergické reakce,“ říká Ing. Igor Pifka, odborník na technologie vysávání ze společnosti Solight Holding.

Léky na alergii váš problém dlouhodobě nevyřeší, proto je potřeba bojovat proti roztočům třeba i tím, že si pořídíte protiroztočové povlaky na ložní prádlo. Ložní prádlo je jedno z nejvíce postižených míst v domácnosti a my si v něm každou noc hovíme přímo u zdroje. Struktura tohoto speciálního povlečení je tak hustá, že skrz ni roztoči neprojdou. Alergikům se doporučuje prát mnohem častěji, ideálně jednou za 7-10 dní, a to při teplotě 60°C. Při této teplotě roztoči hynou, ale neznamená to, že máme vyhráno. Zůstávají po nich alergizující výkaly, které bychom měli odstranit speciálními pracími prostředky.

Také čtěte  Vybíráte dětský pokoj? Inspirujte se

Snížit celkový výskyt roztočů v domácnosti zvládnete také úklidem pomocí kvalitního vysavače, který pomocí HEPA filtrace zachytává alergeny a vyfukuje čistější vzduch. Takový vysavač bychom měli používat, ať už máme koberce nebo plovoucí podlahu. Pomocí nástavců se dostanete i na těžko dostupná místa ve svém bytě.

Domácí mazlíčci

Velké množství domácností se neobejde bez domácího mazlíčka, nejčastěji se jedná o psy a kočky. To samozřejmě zapříčinilo vzrůstající procento alergiků, kterým přítomnost těchto zvířat nedělá zrovna nejlépe. Těmto zvířatům totiž odpadávají odumřelé kožní buňky, které jsou jedním z faktorů, spouštějících alergie. Pokud jste majitelem psa, tak váš mazlíček produkuje méně agresivní alergeny než kočka. Proti těm zvířecím se nebojuje zrovna snadno, jedná se o lehké alergeny, které se rády přemisťují. Pokud zjistíte, že jste alergičtí, není vždy pravdou, že se svého zvířecího miláčka musíte ihned zbavit. Zvíře můžete zbavovat alergenů pomocí speciálního samočistícího kartáče na srst ještě než se dostanou alergeny do vzduchu. Při dodržování určitých pravidel pro vás společné soužití v jedné domácnosti nebude peklem.

Plísně

Mnoho lidí se stane alergickými na plíseň až v dospělosti, přestože v minulosti na tento druh alergie netrpěli. Plísním se snažíme předejít zejména dostatečným větráním, pravidelným vynášením odpadkového koše, pořízením odvlhčovače vzduchu nebo i tím, že se vyhneme tapetám, které plísně podporují. Díky plísním nás mohou začít provázet problémy jako je mykóza nebo dýchací problémy (rýma, kašel, dušnost).

Plísně většinou doma najdeme na vlhkých a tmavých místech, jsou to nejčastěji kouty v koupelně, toaletě, spíži, ale i v rozích u oken, nebo třeba v kuchyni. Pokud se plísně objeví, okamžitě proti nim zasáhněte, ideálně pomocí desinfekčních přípravků, a situaci nepodceňujte. Je také důležité průběžně kontrolovat stav potravin ve vaší ledničce a včas vyhazovat věci, které začínají plesnivět. Pokud chcete předejít alergiím na plíseň, můžete si v prevenci poradit pomocí odvlhčovačů nebo čističek vzduchu.

Také čtěte  Terasy WoodPlastic®. Tady jste doma

Švábi

Švábi se vyskytují spíše v tropických oblastech, avšak můžeme se s nimi zřídka setkat i u nás. V ČR se nejčastěji setkáváme s rusem domácím, který patří mezi ty drobnější. Ke svému rozmnožování švábi potřebují teplotu 25-30 °C, kterou nachází právě v koupelnách nebo třeba kuchyních. Švábi alergeny vypouštějí pomocí výkalů nebo také při rozkladu mrtvého těla švába. Bránit se proti nim je velmi obtížné, protože se ve většině případů přemisťují prostřednictvím odpadních nebo teplovodních šachet a tudíž pokud se nám podaří vyhubit šváby v našem bytě, hrozí tu znovu osídlení z jiného bytu. Proto je ideální řešení společné šachty nechat důkladně vydezinfikovat.

Pyl

Alergie na pyl patří mezi ty nejčastější. Pokud jste alergičtí na pyl, rozhodně vám nepomůže, když se budete v kritické době zdržovat v bytě se zavřenými okny s domněnkou, že to zabrání pylu dostat se dovnitř. V momentě, kdy se rozhodnete vyrazit si na procházku ven, tak si nevědomky přinesete pyl přímo domu, a to na vašem oblečení, ve vlasech nebo v chlupech svého mazlíčka. Doporučuje se tedy domácí zvíře po návratu z procházky řádně vyčesat, ihned se převléknout do domácího oblečení nebo rovnou vykoupat. Dále je určitě dobré využít klimatizaci, pokud ji máte, místo větrání pomocí oken. Účinným pomocníkem je také čistička vzduchu s HEPA filtrem, která vaši domácnost dokáže zbavit až 80 % pylů v ovzduší.


Na trhu existují i speciální sady doplňků k vysavačům určených pro intenzivní odstranění alergenů.


Samočistící kartáč na srst, který nasává alergeny ze srsti vašeho psa dříve než se rozptýlí do vzduchu.

Zdroj fotografií: Dyson

Další články

Také čtěte  Proč pořídit robotickou sekačku a jak vybrat tu správnou?