Na co myslet při výběru vypínačů? Přinášíme 5 tipů

1014
Vypínače, zásuvky a osvětlení katy Paty v jídelně - foto Katy Paty

5 věcí, na které myslet při výběru vypínačů

Stavíte nebo rekonstruujete dům či byt? Pak byste neměli podcenit plánování elektroinstalace, jehož nedílnou součástí je i výběr vypínačů a zásuvek (a osvětlení). Ty jsou důležité nejen z hlediska designu, ale také kvůli bezpečnosti, funkčnosti a životnosti. S odborníky z KATY PATY jsme pro vás shrnuli 5 tipů, které byste při výběru zásuvek a vypínačů rozhodně neměli opomenout. Více informací v článku „Na co myslet při výběru vypínačů? Přinášíme 5 tipů“.

Tip 1 – Začněte soupisem prvků

Správně naplánovaná elektroinstalace má vliv na naše celkové pohodlí. Díky tomu budete mít vypínač vždy po ruce a všechny prostory dokonale osvícené. Než se ovšem pustíte do samotného výběru vypínačů a zásuvek, měli byste mít hotový kompletní soupis prvků, který zpravidla připravuje architekt.

Tip 2 – Zvolte si správné zapojení

Na řadu přichází výběr správného způsobu zapojení. K ovládání pouze jednoho světla vám bude stačit jednopólový vypínač. Pokud budete jedno světlo ovládat ze dvou míst, vyberte střídavý neboli schodišťový vypínač. Má-li jeden vypínač ovládat více světel, potřebujete sériové zapojení, pro které je ideální například vypínač otočný nebo se dvěma klapkami.

různých variant ovládání můžete vybírat například oblíbené porcelánové zásuvky a vypínače ROO Soliter. Vyrábějí se nejen s otočným mechanismem či klapkami, ale také s páčkou, pohybovým čidlem, nebo dokonce jako USB nabíječka. Protože se v domácnostech vyskytuje větší množství světel a spotřebičů, které potřebujete ovládat současně, můžete si tyto zásuvky a vypínače pořídit i ve vícenásobném provedení.

Tip 3 – Plast, nebo porcelán

Na výběr jsou také různé materiály: levnější plastové vypínače nebo kvalitnější porcelánové. Porcelán je totiž nejen přírodní, zdravotně nezávadný a ekologický materiál, ale také extrémně tvrdý a odolný. Na rozdíl od plastu se nepoškodí ani během elektrického zkratu nebo při vystavení vysokému žáru.

Vypínače, zásuvky a osvětlení katy Paty v jídelně (detail) - foto Katy Paty

Největším výrobcem porcelánových vypínačů na světě je česká firma KATY PATY, která své produkty ručně barví a glazuje. Díky tomu si zachovají svou původní barvu, odolají UV záření a na jejich povrchu nezůstávají otisky prstů ani další nečistoty jako prach, saze, kolomaz nebo fixy. Jejich porcelánové výrobky jsou prakticky nesmrtelné, proto je jejich životnost garantována zárukou 50 let.

Vypínače, zásuvky a osvětlení katy Paty - ukázka - foto Katy Paty

Tip 4 – Prostor pro kreativitu

Vypínače a zásuvky vybírejte nejen podle jejich funkčnosti a praktičnosti. Měly by také odpovídat vašemu vkusu a ladit s interiérem a doplňky. Detaily v podobě zásuvek a vypínačů totiž dokážou interiér dokonale podtrhnout. Výrobky KATY PATY můžete vybírat ze široké škály barevných provedení. V rámci jednoho vypínače navíc můžete barvy kombinovat a zvolit jiný odstín pro klapku, rámeček a střed vypínače.

Podle konkrétního interiéru následně vybírejte design vypínačů. Do minimalisticky zařízených místností, rekonstruované chalupy i komerčních prostorů jsou ideální volbou kruhové retro zásuvky a vypínače.

Požadavky i těch nejmodernějších interiérů pak spolehlivě splní kolekce zásuvek a vypínačů PURA, jejichž zaoblený design byl inspirován tvarem říčních oblázků. Jsou velmi příjemné na dotyk a díky bezrámečkovému provedení poskytují hygienický komfort při používání i údržbě.

Vypínače, zásuvky a osvětlení katy Paty v jídelně - foto Katy Paty

Tip 5 – Kombinace se světly

Najít ke zvoleným zásuvkám a vypínačům to pravé osvětlení může být celkem oříšek. Společnost KATY PATY se proto jako jediná rozhodla své portfolio rozšířit také o moderní porcelánová světla. Všechny jejich produkty tak k sobě výborně ladí tvarem i barvou a vzájemně se doplňují. Vybírat můžete ze široké nabídky závěsných, nástěnných i stolních světel.

Kruhové vypínače ROO Soliter se například výborně kombinují s porcelánovými světly ROTO a CUBUS. Tato svítidla v podobě závěsné žárovky nabízí díky svému elegantnímu tvaru mnohostranné využití. Vyrábí se nejen jako závěsná, ale i v provedení na stěnu či strop nebo jako hravá stolní lampička. Nepřehlédnutelnou ozdobou místnosti se zaručeně stanou moderní světla CAMPANA s ručně foukaným křišťálovým korpusem, která se dokonale doplňují například s vypínači a zásuvkami z kolekce PURA.

Značka KATY PATY

U zrodu značky KATY PATY stojí Katarína Rothová a Patrik Pokorný. Když hledali neobvyklé, a především kvalitní vybavení pro svůj vlastní dům, porcelánová svítidla ani vypínače nikdo nenabízel. Rozhodli se proto vyrobit si vlastní. Z potřeby se nakonec stala láska k porcelánu a v roce 2015 byla založena společnost KATY PATY design, která je dnes největším výrobcem porcelánových vypínačů na světě. Své výrobky společnost vyváží do 28 zemí světa včetně USA či Izraele. V současné době společnost nabízí 4 kolekce porcelánových vypínačů. Kromě vypínačů se ale zaměřuje i na výrobu porcelánových svítidel, stolních lamp a zásuvek. Více na www.katypaty.cz.