Dubnový meziroční propad hypoték o 60 procent, srovnání oproti letošnímu březnu v poklesu o 40 procent – to vyplývá ze zveřejněné statistiky České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor z 13.5.2022. Hlavní roli hrají opakovaná zdražování hypoték a také přísnější pravidla pro posuzování žadatelů, která platí právě od začátku letošního dubna.
Bude se šetřit
Řada lidí kvůli všeobecnému nárůstu cen, jenž se výrazně projevil také u elektřiny, plynu a pohonných hmot, logicky omezuje svoje útraty. Lze očekávat, že ke změnám dojde i u nákupního složení potravin, které Češi kupují. Bude se šetřit – oblíbenější nejspíše budou levnější výrobky, privátní značky a samozřejmě Čechy tolik oblíbené nákupy v akcích. Bohužel se očekává, že v roce 2022 potraviny zdraží o 30 procent.
Právě jídlo v dubnu v České republice zdražilo nejrychleji po bydlení, lidem z peněženek odčerpají prostředky především drahé energie.
Úroková sazby hypoték roste, počty hypoték klesají
Další nevítanou zprávou pro všechny lidi s úvěrem na bydlení je úroková sazba u nově poskytnutých hypoték – ta v dubnu vzrostla na 4,4 procenta. Takové zdražení v kombinaci s přísnějšími podmínkami znamená, že na hypotéku často nedosáhne ani dobře vydělávající zástupce střední třídy. Zde lze právě číst jeden z důvodů pro zmíněný razantní meziroční pokles počtu poskytnutých hypoték.
Přitom vyřízení úvěru na bydlení je obvykle běh na několikatýdenní až několikaměsíční trať – reálná sazba právě poptaných financí na bydlení při jejich poskytnutí bude tedy pravděpodobně ještě znatelně vyšší.
Dubnové oficiální výsledky pravděpodobně ovlivnilo „předzásobení“ úvěry na bydlení v předchozích obdobích. Hypotéky si tak brali i klienti, kteří by kvůli opětovnému zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték Českou národní bankou na úvěry později nedosáhli.
14,2 miliardy korun v dubnu vs 25,4 miliardy korun v březnu – to je suma nově poskytnutých hypoték (bez refinanců). To je nejnižší objem za poslední tři roky.
Hypomonitor ČBA dále uvádí za duben 2022 méně než 4 500 hypoték, v prvním kvartálu letošního roku jich bylo více než 7 000, loňský průměr byl dokonce kolem 9 500 hypoték za měsíc.
Situace v hypotéčních úvěrech poznamenáa promění i realitní trh
To bude mít zásadní dopad na realitní trh, hlavně z pohledu struktury kupujících. Zatímco dlouhodobě byl počet klientů s hypotékou a vlastními zdroji poměrně vyrovnaný, nyní se změní. Mnohé rodiny, které by ještě před pár měsíci na hypotéku a tím pádem i vlastní bydlení dosáhly, jsou nyní odsouzeny poohlédnout se po nájemním bydlení. Už tak špatná dostupnost vlastního bydlení ještě zhorší.
Sníží se počet lidí kupujících nový byt pro vlastní potřebu, a pravděpodobně stoupne počet investorů hledajících bezpečné zajištění proti inflaci právě koupí nemovitostí.
Další články
- 7 tipů, jak (v dnešní době) našetřit na vlastní nemovitost
- Další zdražování hypoték, nižší dostupnost vlastního bydlení
- Dobu hypoteční vystřídá doba nájemní
- Růst hodnoty nemovitostí za poslední roky – nejste podpojištěni?
- Únor 2022: další 2 důvody, proč hypotéky opět citelně zdraží
- Byty dále zdražovaly, dle regionu meziročně o 16 – 61…
- Ceny nájmů plíživě rostou, počet volných bytů klesá
- Hypotéky zdražují nejrychleji za 18 let. Jak sazby ovlivní dostupnost…
- 2022: (kdy) může být investice do nemovitosti ztrátová?
- Vlastní, nebo nájemní bydlení? Preference se mění
- Kupujete či prodáváte nemovitost? Prověřte si ji – získejte tržní…
- 2021: růst cen stavebních materiálů – co dělat, jak jej…