Duben 2022 – Hypotéční trh nižší o 60%, zdražování hypoték, energií i potravin

691
Rozestavěné budovy (Building-1710266 zdroj Pixabay)

Dubnový meziroční propad hypoték o 60 procent, srovnání oproti letošnímu březnu v poklesu o 40 procent – to vyplývá ze zveřejněné statistiky České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor z 13.5.2022. Hlavní roli hrají opakovaná zdražování hypoték a také přísnější pravidla pro posuzování žadatelů, která platí právě od začátku letošního dubna.

Bude se šetřit

Řada lidí kvůli všeobecnému nárůstu cen, jenž se výrazně projevil také u elektřiny, plynu a pohonných hmot, logicky omezuje svoje útraty. Lze očekávat, že ke změnám dojde i u nákupního složení potravin, které Češi kupují. Bude se šetřit – oblíbenější nejspíše budou levnější výrobky, privátní značky a samozřejmě Čechy tolik oblíbené nákupy v akcích. Bohužel se očekává, že v roce 2022 potraviny zdraží o 30 procent.

Právě jídlo v dubnu v České republice zdražilo nejrychleji po bydlení, lidem z peněženek odčerpají prostředky především drahé energie.

Úroková sazby hypoték roste, počty hypoték klesají

Další nevítanou zprávou pro všechny lidi s úvěrem na bydlení je úroková sazba u nově poskytnutých hypoték – ta v dubnu vzrostla na 4,4 procenta. Takové zdražení v kombinaci s přísnějšími podmínkami znamená, že na hypotéku často nedosáhne ani dobře vydělávající zástupce střední třídy. Zde lze právě číst jeden z důvodů pro zmíněný razantní meziroční pokles počtu poskytnutých hypoték.

Přitom vyřízení úvěru na bydlení je obvykle běh na několikatýdenní až několikaměsíční trať – reálná sazba právě poptaných financí na bydlení při jejich poskytnutí bude tedy pravděpodobně ještě znatelně vyšší.

Dubnové oficiální výsledky pravděpodobně ovlivnilo „předzásobení“ úvěry na bydlení v předchozích obdobích. Hypotéky si tak brali i klienti, kteří by kvůli opětovnému zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték Českou národní bankou na úvěry později nedosáhli.

14,2 miliardy korun v dubnu vs 25,4 miliardy korun v březnu – to je suma nově poskytnutých hypoték (bez refinanců). To je nejnižší objem za poslední tři roky.

Hypomonitor ČBA dále uvádí za duben 2022 méně než 4 500 hypoték, v prvním kvartálu letošního roku jich bylo více než 7 000, loňský průměr byl dokonce kolem 9 500 hypoték za měsíc.

Situace v hypotéčních úvěrech poznamenáa promění i realitní trh

To bude mít zásadní dopad na realitní trh, hlavně z pohledu struktury kupujících. Zatímco dlouhodobě byl počet klientů s hypotékou a vlastními zdroji poměrně vyrovnaný, nyní se změní. Mnohé rodiny, které by ještě před pár měsíci na hypotéku a tím pádem i vlastní bydlení dosáhly, jsou nyní odsouzeny poohlédnout se po nájemním bydlení. Už tak špatná dostupnost vlastního bydlení ještě zhorší.

Sníží se počet lidí kupujících nový byt pro vlastní potřebu, a pravděpodobně stoupne počet investorů hledajících bezpečné zajištění proti inflaci právě koupí nemovitostí.