Duben 2022 – Hypotéční trh nižší o 60%, zdražování hypoték, energií i potravin

605
Rozestavěné budovy (Building-1710266 zdroj Pixabay)

Dubnový meziroční propad hypoték o 60 procent, srovnání oproti letošnímu březnu v poklesu o 40 procent – to vyplývá ze zveřejněné statistiky České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor z 13.5.2022. Hlavní roli hrají opakovaná zdražování hypoték a také přísnější pravidla pro posuzování žadatelů, která platí právě od začátku letošního dubna.

Bude se šetřit

Řada lidí kvůli všeobecnému nárůstu cen, jenž se výrazně projevil také u elektřiny, plynu a pohonných hmot, logicky omezuje svoje útraty. Lze očekávat, že ke změnám dojde i u nákupního složení potravin, které Češi kupují. Bude se šetřit – oblíbenější nejspíše budou levnější výrobky, privátní značky a samozřejmě Čechy tolik oblíbené nákupy v akcích. Bohužel se očekává, že v roce 2022 potraviny zdraží o 30 procent.

Právě jídlo v dubnu v České republice zdražilo nejrychleji po bydlení, lidem z peněženek odčerpají prostředky především drahé energie.

Úroková sazby hypoték roste, počty hypoték klesají

Další nevítanou zprávou pro všechny lidi s úvěrem na bydlení je úroková sazba u nově poskytnutých hypoték – ta v dubnu vzrostla na 4,4 procenta. Takové zdražení v kombinaci s přísnějšími podmínkami znamená, že na hypotéku často nedosáhne ani dobře vydělávající zástupce střední třídy. Zde lze právě číst jeden z důvodů pro zmíněný razantní meziroční pokles počtu poskytnutých hypoték.

Přitom vyřízení úvěru na bydlení je obvykle běh na několikatýdenní až několikaměsíční trať – reálná sazba právě poptaných financí na bydlení při jejich poskytnutí bude tedy pravděpodobně ještě znatelně vyšší.

Dubnové oficiální výsledky pravděpodobně ovlivnilo „předzásobení“ úvěry na bydlení v předchozích obdobích. Hypotéky si tak brali i klienti, kteří by kvůli opětovnému zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték Českou národní bankou na úvěry později nedosáhli.

14,2 miliardy korun v dubnu vs 25,4 miliardy korun v březnu – to je suma nově poskytnutých hypoték (bez refinanců). To je nejnižší objem za poslední tři roky.

Také čtěte  Nová generace obložkových zárubní se vyznačuje štíhlostí

Hypomonitor ČBA dále uvádí za duben 2022 méně než 4 500 hypoték, v prvním kvartálu letošního roku jich bylo více než 7 000, loňský průměr byl dokonce kolem 9 500 hypoték za měsíc.

Situace v hypotéčních úvěrech poznamenáa promění i realitní trh

To bude mít zásadní dopad na realitní trh, hlavně z pohledu struktury kupujících. Zatímco dlouhodobě byl počet klientů s hypotékou a vlastními zdroji poměrně vyrovnaný, nyní se změní. Mnohé rodiny, které by ještě před pár měsíci na hypotéku a tím pádem i vlastní bydlení dosáhly, jsou nyní odsouzeny poohlédnout se po nájemním bydlení. Už tak špatná dostupnost vlastního bydlení ještě zhorší.

Sníží se počet lidí kupujících nový byt pro vlastní potřebu, a pravděpodobně stoupne počet investorů hledajících bezpečné zajištění proti inflaci právě koupí nemovitostí.