Dny pasivních domů 2015

Pasivní dům v Austrálii - Castlemaine

Již 12. ročník mezinárodních Dnů pasivních domů proběhne v roce 2015 a my známe a jako jedni z prvních v ČR zveřejňujeme termín. Tak tedy DPD letos proběhne 13-15. listopadu 2015.

Co je vlastně pasivní dům?

V krátkosti – definice pasivního domu je jednoznačná. Jedná se o dům nebo funkční stavbu, která ohledně potřeb energie splňuje několik základních předpokladů:
– měrnou spotřebu tepla max 15 kWh/m2 obytné plochy stavby za rok
– celkové množství primární energie spojené s provozem budovy včetně domácích spotřebičů nižší než 120 kWh/m2 obytné plochy stavby za rok
– neprůvzdušnost obálky budovy ověřenou tlakovou zkouškou, při snížení tlaku vzduchu v budově o 50 Pa nesmí překročit hodnotu 60% infiltrace objemu vzduchu celé budovy za hodinu

Pasivním domům a jejich vlastnostem se budeme věnovat v nejednom z dalších článků. Zpět k letošnímu tématu. Chcete navštívit dny otevřených dveří v roce 2015 a dozvědět se o bydlení pasivních domech více?

Mezinárodní dny pasivních domů 2015

Co lze na Dnech pasivních domů 2015 očekávat?

Ve dvanáctém ročníku nabídnou Dny pasivních domů 2015 opět desítky otevřených staveb splňujících příslušné standardy, provedou Vás jejich majitelé a další odborníci na problematiku pasivních domů. Skvělé na akci je, že se nedozvíte jen informace od realizačních a obchodních firem, ale můžete si o všech praktických otázkách pohovořit s lidmi, kteří v nich bydlí. Popovídejte si o tom, zda by neměnili, co by udělali jinak a jaká specifika stavba a žití v pasivních domech přináší. Na akci je dobré se předem registrovat, viz níže. Máte dům pasivního standardu a chtěli byste se naopak zúčastnit akce jako jeden z nich? Kontaktujte české organizátory také!

Logo Asociace pasivních domů

Individuální možnost informací o PD již 22.2.2015

Jedna z nejvýznamnějších společností produkující nízkoenergetické a pasivní domy (dřevostavby) nabídla možnost konzultací na téma pasivní domy ve svém obchodním zastoupení v Mladé Boleslavi Bradleci v neděli 22.2.2015 (případně po dohodě v jiném termínu Po-Ne). Na prohlídku se doporučujeme objednat předem!

Také čtěte  FOR ARCH 2020 - novinky ze stavebnictví i poradenská centra

Jaká je historie Dnů pasivních domů?

Dny pasivních domů jsou mezinárodní akcí, kterou před jedenácti lety odstartoval Passivhaus Institut z německého Darmstadtu. Tato mezinárodní organizace, pro angličtináře iPHA – International Passive House Association, si klade za cíl vysvětlit mnoha tisícům zvědavým zájemcům vše o fungování pasivních domů na základě konkrétních zkušeností a neformálním způsobem ukázat, jak se v pasivních a energeticky úsporných domech vlastně reálně žije. Tato mezinárodní akce v současnosti sdružuje realizované a plánované projekty, i vzdělávání zájemců od severní Ameriky po Německo, od Nového Zélandu až po Českou republiku.

Minulý rok mohli návštěvníci, kteří měli zájem v jeden den objet hned několik pasivních domů, využít nabídky speciální exkurze a nasedli v Praze nebo Brně do připraveného autobusu. V České republice se obecně do této akce rok co rok zapojuje více pasivních domů. Loni to bylo již rekordních 75.

Logo Centra pasivního domu

V České republice tato akce probíhá samozřejmě také. I Vy jako běžní zájemci se můžete stát návštěvníky v až několika desítkách otevřených pasivních domech. Akce obvykle trvá tři dny, a logicky vychází na pátek, sobotu a neděli. V ČR akci promuje zejména Centrum pasivního domu. Další podobné akce pro laiky i odborníky nabízí centrum zde .

Passipedia

Další informace lze nalézt také např. na webu Passipedia (spojení slov Passiv, Passive a analogii na Wikipedia, tedy vědomostním webu ohledně pasivních domů), včetně videa v 1,5 minutě vysvětlujícím o co se u pasivních domů jedná. Lze si vybrat angličtinu nebo němčinu.

Pozn.: Pokud se nevyznáte v angličtině nebo němčině, zadejte si stránky některého z internetových překladačů celých textů, např. Google Translator, a do něj můžete celý blok textu přenést a v přijatelné kvalitě pro pochopení významu, vložit.

Fotografie v hlavičce článku a tyto dvě další zobrazují menší realizovaný pasivní dům v Austrálii. Castlemaine Passive House zaujímá pouhých 39 m2 a jeho výstavba trvala pouhých 10 dní. Zdroj – facebook iPHA.

Také čtěte  Na co dát pozor při změně dodavatele elektřiny či plynu

Castlemaine Passive House obr. č. 5

Výstavba Castlemaine Passive House (Castlemaine Passivhaus)

Tip – stavební výstavy a veletrhy v ČR 2015

Pokud Vás zajímá stavění, bydlení a věci kolem zahrady obecně, nebo hledáte inspiraci v oboru stavebnictví a zahradničení, vyberte si z mnoha stavebních veletrhů a výstav v roce 2015 , v roce 2016 a udělejte si užitečný výlet. Tipy, konkrétní data a místa eventů najdete v tomto článku. A nezapomeňte si také přečíst užitečné tipy, na co před takovou cestou nezapomenout.