2022 – ceny stavebního materiálu i prací rostou, firmy garantují ceny na pár týdnů

1380
Výstavba rodinného domu (Pixabay 3370969)

Růst cen stavebních prací a materiálu pokračuje, dostupnost vlastního bydlení se v nejbližší době jen tak nezlepší. Nejenže jsou hypotéky rekordně drahé, výrazně rostou i ceny stavebních prací a materiálu. Více v článku „2022 – ceny stavebního materiálu i prací rostou, firmy garantují ceny na pár týdnů“.

Růst cen se ještě nezastavil

Tento růst cen stavebního materiálu a prací nepolevuje, naopak pokračuje už mnoho měsíců. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v červnu meziročně o 25,9 procenta. Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 12,8 procenta.

Dražší byty, domy, nedostupnější hypotéky

Situace je špatná pro všechny zájemce o vlastní bydlení. Výrazně více zaplatí za nový byt, které na pražském trhu jen v letošním prvním čtvrtletí meziročně zdražily o více než pětinu.

Více do kapsy sáhnou lidé také při vlastní výstavbě. Zatímco ještě loni by za stavbu modelového rodinného domu zaplatili pět milionů korun, nyní je kvůli zdražení stejně velký dům vyjde takřka o milion korun dráž.

Rekonstrukce rodinného domu (Pixabay)

A to je zásadní problém. Mnoho domácností se kvůli zdražení už nemusí vejít do přísnějších limitů pro posuzování zájemců o hypotéku, což pro většinu žadatelů o hypoteční financování fakticky znamená konec snů o vlastním bydlení.

Kdo zaváhá, může se nepříjemně divit, i s vlastními prostředky

Ani ten, kdo peníze na stavbu vlastního bydlení , nemá vyhráno. Současná situace ve stavebnictví je natolik nejistá, že firmy nejsou schopné garantovat cenu déle než několik týdnů. Zároveň přetrvává nedostatek kvalitních řemeslníků, takže hlavně menší regionální firmy jsou zamluvené mnoho měsíců dopředu.

To všechno pro stavebníka znamená obrovskou nejistotu, protože netuší, za kolik vlastně bude stavět. Až se stavební firmě uvolní kapacity, ceny budou pravděpodobně mnohem výše. Pokud si tak investor nezajistil stavaře včas, musí počítat s dalším nárůstem nákladů minimálně v řádu stovek tisíc korun.

Více než kdy dříve nyní platí, kdo zaváhá, spláče nad výdělkem. V tomhle případě spíš na výrazně vyšším rozpočtem. Týká se to jak těch, co chtějí sami stavět, tak i zájemců o nový byt.

Komentář RNDr. Evžena Korce, CSc., generálního ředitele společnosti EKOSPOL a. s.