Pravda o vodě – kdo ovládá vodu v Česku?

577

Pravda o vodě – kdo ovládá vodu v Česku? Drahá voda. Investice nebo zlatý důl?

Více než polovinu české vody nám přeprodávají zahraniční společnosti. Zaplatíme a myslíme si, že naše peníze slouží k obnově potrubí, ve kterých nám pak teče “čistá” voda. V mnoha lokalitách to však není pravda. Jen v roce 2015 odtekly do zahraničí 2 miliardy korun a další cca 3 miliardy inkasovaly “servisní” firmy. Pravda o vodě – kdo ovládá vodu v Česku?

Každoročně ze svého zaplatíme a pošleme do zahraničí až 5 miliard korun (5 000 000 000 Kč). To je například hodnota nové čistírny odpadních vod pro celou Prahu, nebo čistíren pro Brno, Ostravu a Hradec Králové dohromady.

Vodovodní kohoutek kape (freeimages.com)

Nerozumíte, proč namísto oprav vodárenských trubek (a tím ovlivnění čistoty vody), financujeme zisky zahraničních korporací, které pak logicky končí v zahraničí? Proč vlastně s českou vodu hospodaří tito cizinci? Pak čtěte určitě dál, podívat se můžete i na některá videa, rozhodnutí soudu. Pochopíte, že vodárenství v ČR funguje jako cedník. My všichni do něj naléváme peníze a zahraniční korporace je nemalou měrou odsávají. Voda přesto zdražuje – protože naše peníze končí v zahraničí, místo aby končily v obnově infrastruktury (staly se investicemi). A tak zatímco my platíme čím dál více, vodárnám schází peníze na svou obnovu a vodárenské trubky, které houfně dosluhují.

Je to logické, vodu potřebujeme všichni. Ovšem absolutně nelogické je, že až všechno zafinancujeme a zprovozníme, pak mezi pomyslnou studnu a dům postavíme cizince, který nám má naši vodu prodávat! On ale neinvestuje, a my mu máme platit veškeré náklady a navíc zisk, který si předem stanovil.

“Privatizace vody je zajímavá pro pár “politiků” v den, kdy kasírují cash za předání monopolu vody koncernu. Dalších 20-30 let je zajímavá jen pro koncerny. Inkasují od lidí 1 000 x více než investovaly a obce již nemají na nic reálný vliv a jsou na koncernech zcela závislé. Proto chybí peníze na obnovu trubek, přestože za vodu platíme stále více.”

Také čtěte  Jaká vybrat světla do interiéru? Máme pro vás tipy

Ing. Radek Novotný, autor projektu PRAVDA O VODĚ:

“Mohu si to dovolit říct, protože více než 15 let pomáhám obcím zajistit, aby peníze vybrané od lidí končily v obnově trubek a ne na účtech koncernů v zahraničí, kde obce žádné trubky nemají. Pomohl jsem zastavit předání vody koncernům v Přerově, Kroměříži, Náchodě, Pardubicích či v Břeclavi… Lidé zde mají často nižší cenu vody, vodárny čerpají dotace z EU na obnovu vodárenské infrastruktury a města tak šetří peníze ze svých rozpočtů. Peníze, které lidí za vodu zaplatí, vodárny investují zpět do obnovy a rozvoje trubek.”

“Chci Vám poděkovat za práci, kterou děláte, protože má smysl. Kdyby každý člověk na planetě jen občas pohnul zadkem pro dobro společnosti, byli bychom dávno “za vodou” 🙂 A já věřím, že tento čas přichází. Ze stáda ovcí stále častěji vystupují berani a jdou svou cestou pro dobrou věc.”

Gabriela FuksováVodovodní kohoutek - proud vody (freeimages.com)

Článek z materiálů webu Pravda o vodě Ing. Radka Novotného, se svolením autora.
Další informace mj. na české Wikipedii ZDE .

Fotografie freeimages.com

Další články

Také čtěte  Jak ani uprostřed města a technologií neztratit kontakt s přírodou - biofilní design