Kdy je nejlepší doba na změnu dodavatele energií?

SPP energie - světlo rodina

Kdy, když ne teď? Změnit dodavatele energie, abyste ušetřili na platbách, můžete kdykoli v průběhu roku. Praxe je taková, že léto bývá pro přechod k jinému dodavateli elektřiny nebo plynu v mnoha případech ideálním obdobím. Připravte se na topnou sezonu a plaťte méně než loni. Více v článku “Kdy je nejlepší doba na změnu dodavatele energií?”.

Stejně jako s pořízením nových kamen nebo paliva na topnou sezonu, tak i v otázce dodávek elektřiny nebo plynu nechává většina domácností rozhodnutí a realizaci na poslední chvíli. Dobrý dodavatel elektřiny (nebo plynu) by vám měl prodávat energie za rozumnou cenu, poskytovat odpovídající servis a pružně komunikovat. Odpovídá tento popis vašemu prodejci energií? Pokud ne, popřemýšlejte o změně. Jen díky přepisu k jinému (solidnímu) dodavateli můžete ušetřit zajímavé peníze.

SPP české peníze - ilustrativní

„Zjednodušeně, výpovědní lhůty bývají obecně tři měsíce. Kupeckými počty si tak lze ověřit, že pokud nyní smlouvu vypovíte, valnou část příští zimy už budete odebírat plyn nebo elektřinu za lepších podmínek než dosud,“ říká Juraj Ondris z SPP.

Změny dodavatele se nebojte

Podle průzkumů sice o změně dodavatele energií kvůli ceně uvažuje spousta lidí, mnoho z nich se ale obává, že je to příliš náročný proces, u něhož ztratí spoustu času s nejistým výsledkem. „Uspořit však tímto způsobem lze i několik tisíc korun ročně a ve skutečnosti je to velmi snadné. Pokud by si někdo nebyl jistý, jak postupovat, odborníci z SPP mu rádi nezávazně pomohou jak s porovnáním cen, tak pak případně i s ´papírováním´ kolem samotného přechodu,“ upřesňuje Juraj Ondris.

A ještě jedna zkušenost: nenechte si namluvit, že odchod k jinému dodavateli energie znamená kopání a pokládání nových rozvodů či instalaci plynoměru nebo elektroměru. Jedná se jen a pouze o administrativní úkon a při správném načasování nezůstanete bez energie ani minutu.

Také čtěte  5 nejčastějších chyb u zrcadel v interiéru

Dodavatele energie ze zákona můžete měnit kdykoliv a zdarma. Tu nejvhodnější dobu si sami nastavíte podle podmínek výpovědní lhůty uvedené ve smlouvě s vaším stávajícím dodavatelem. „Určitě by nebylo výhodné, abyste se sami odsoudili k placení sankcí za předčasné ukončení.

Přečtěte si tedy pozorně všechny články vaší smlouvy, ověřte si podmínky pro její ukončení a případný čas věnujte podrobnému prozkoumání trhu a vyhledání nového dodavatele,“ doporučuje dál Juraj Ondris vhodný postup. Váš nový dodavatel plynu a elektřiny pak na základě vaší plné moci zařídí vše potřebné.

SPP Ušetřete za energie

Načasujte si změnu správně podle smlouvy

Smlouvy na dobu neurčitou bývaly dříve standardem. Jejich čtvrtroční výpovědní lhůta bývá jakousi pojistkou pro dodavatele, aby jim zákazníci neutekli pokaždé, když objeví výhodnou nabídku od někoho jiného. Smlouvy na dobu určitou ale také mají svoje „háčky“, kterými se vyvažuje nižší cena produktu než u klasických smluv. Termínované smlouvy obvykle můžete vypovědět pouze několik týdnů nebo i měsíců před dohodnutým datem. Stačí malá chyba a vystavujete se nebezpečí pokuty. Proto si výběr případného nového dodavatele připravujte v předstihu. Pokud „termín“ prošvihnete, smlouva vám může být automaticky prodloužena, a navíc vás může dodavatel energií převést do jiného, nevýhodného tarifu.

Když si pohlídáte termín výpovědi, nemusíte se změny dodavatele bát. Je to jedna z cest, jak výrazně ulevit domácímu rozpočtu a ročně ušetřit, především v platbách za plyn. U elektřiny nebývá rozdíl tak vysoký, ale určitě se vyplatí se poohlédnout, jaké produkty ostatní dodavatelé na trhu nabízí.

Někteří odborníci varují, že cena elektřiny by v brzké budoucnosti mohla jít nahoru, třeba kvůli růstu cen emisních povolenek či plánu Německa v následujících letech postupně zavřít všechny uhelné elektrárny. „Dodavatel energií SPP stále nabízí elektřinu za ceny roku 2019. Pokud si tedy chcete zabezpečit výhodné podmínky pro delší období, domluvte se s novým dodavatelem na fixaci ceny,“ doporučuje Juraj Ondris z SPP.

Také čtěte  Ceny nemovitostí v ČR i EU nadále rostou. Proč?

Vývoj cen nikdo neodhadne. Chytrý plyn je řešení

Ceny plynu jsou v pohybu a po letošní pandemii další vývoj nikdo nechce ani nemůže odhadovat. Fixace vám sice zaručí, že cena nevroste, ale pokud ceny energie začnou na světové burze klesat, budete přeplácet.

Také pro tento případ má SPP řešení. Její Chytrý plyn je na českém trhu unikátní produkt, který vám zabezpečí nejen stejnou, ale i nižší sazbu. „SPP si pojistila ceny proti nečekanému zvýšení tržních cen, a tak nemusí reagovat na nepředvídané pohyby na burze. Pokud tam ceny padnou, profituje z toho i zákazník s Chytrým plynem, neboť cena plynu se sníží i jemu,“ objasňuje princip Chytrého plynu Juraj Ondris z SPP. Vybrat si lze smlouvu na rok nebo na dva.

Tři kroky k novému dodavateli energie

  1. Porovnejte nabídky různých dodavatelů. Využijte k tomu spolehlivé srovnávače na webu nebo se obraťte například na odborníky SPP. Rádi a nezávazně vám pomohou.
  2. Pořádně si prostudujte vaši smlouvu se stávajícím dodavatelem, především podmínky výpovědi. Podle nich pak postupujte dále, ať se vyhnete zbytečným poplatkům nebo penále.
  3. Neméně pečlivě si prostudujte smlouvu s novým dodavatelem a její podmínky. Pokud vám bude vše vyhovovat, váš nový dodavatel pak na základě plné moci zařídí vše potřebné.

Další články

Také čtěte  2020 - dává tepelné čerpadlo smysl i pro starší budovy?