Každý to zná. Nejen v České republice, ale prakticky po celém světě. Existují cesty, cestičky, chodníky, silnice, jimiž se pohodlně dostaneme do cíle své cesty. Někdy však, a zejména když spěcháme, číhají na chodce, běžce, cyklisty či motoristy nepříjemná zpestření. Díry, výmoly, praskliny, vypadlé dlažební kostky, vytlučená víka kanalizace. Zejména dámy se zničenými podpatky nebo starší lidé, by mohli vyprávět!
Řešení existuje hned několik. Pokud jsou výtulky jen občasné, komunikaci nebo zeď opravit lokálními záplatami případně větší záplatou, pokud jsou méně omezené prostředky nebo to stav již vyžaduje, zhotoví se celý povrch nový, a pokud se udělá kvalitně a z dobrých materiálů, vydrží takové řešení nejdéle. Pokud schází finanční prostředky, nenadešel správný čas, nebo žijete v lokalitě, kde se to moc neřeší, pak se stav zhoršuje, díry a praskliny rostou a přibývají další. Ne – to není řešení!
Existuje však ještě jedno řešení, kterého se chopil jeden francouz, by běžného člověka pravděpodobně nenapadlo. Propojil funkční řešení, které je bezesporu lepší než neošetřené díry a osvěžil ho o sobě vlastní umění, pravděpodobně s prvky recyklace, tedy znovupoužití materiálů, zbytků a v neposlední řadě snáze upozorní dotčené orgány, že možná někde údržbu trestuhodně zanedbaly. Co umělce k řešení přivedlo, od kdy tvoří, zda nezavítá i k vám – to vše, s doprovodem fotek, vydáváme v jednom z posledních článků roku 2021 s názvem: „Děravé chodníky, zídky – netradiční řešení, jak se vám líbí?“.
Na začátku byl neřešený problém …
Pro někoho představuje propadlá vozovka před ateliérem výzvu – louže vytváří barevné volání uprostřed betonové šedi. Tak se stalo ve francouzském Lyonu v roce 2016. Vzniklo tak umělecké kutilství s prvky recyklace – kutilství, které je zároveň užitečné, hezké, ale i ekologické.
Pouliční umělec EmEmEm využívá pouze recyklované materiály a vysvětluje: „Momentálně preferuji kameninovou mozaiku, protože miluji ten rozdíl, který vytváří, když ji vezmete z místnosti mimo soukromý prostor koupelny, do kterého obvykle to patří.“
Z Lyonu do světových velkoměst
Bláznivý dlaždič Ememem od svých začátků vytvořil dlažbu v mnoha městech, od Paříže po Madrid přes Turín a Janov. Ať tvoří kdekoliv, využívá „ohromnou sílu, kterou vytváří neočekávané“. A zdá se, že tato moc oslovuje kolemjdoucí, uživatele internetu (dokazuje to i jeho instagramový účet) i veřejné instituce, které ho začínají oslovovat. Dokonce i úřady nebo policie hodnotí jeho počínání pozitivně.
Na začátku mohou být „plátna“, která svou původní nebezpečností skutečně vyzývají ke své realizaci!
Sám Ememem nebývá na fotkách příliš často zachycen, jeho fotku nenajdete ani pyšně na fb profilu nebo web stránce.
Umění, kterého si všimnete ať je kdekoliv …
Co zvítězí – zvyk, rezignace nebo kreativita a neotřelost?
Napadá vás, že podobně zaplněná plocha může za mokra nebo sněhu klouzat, více než klasický hrubý povrch? Že je pracná? Ano, ale nestojí i tak ta trocha krásného umění za akceptaci, oproti ošklivým a za každého počasí nebezpečným dírám?
O kreativitu a nedostatek nápadů a řešení se opravdu bát nemusíme. Koneckonců také počet „připravených pláten“ bývá v každém městě takřka neomezený …
Nemusí jít jen o vodorovné plochy chodníků a silnic, efektně zaplnit je třeba i svislé poruchy…
Někdy lze propojit oba světy …
Ovšem u umělce světového renomé, by také přistavené nářadí by mělo budit patřičnou pozornost …
Využití tohoto postupu se najde také v interiérech. Ty mají přecijen k původnímu využití materiály blíž.
Mnohem více ukázek „flackingu“ najdete pak na facebookovém a Instagramovém profilu „ememema“ a jeho webu – zde v anglické verzi.
Zdroj fotografií: fb profil umělce EmEmEm a web Canal+ .
Další umělec – Jan Vormann využívá kostičky LEGO
Pokud se vám líbí poněkud netradiční styl řešení prasklin a puklin, doporučujeme práci dalšího umělce Jana Vormanna, který opravuje již nějaký čas města pomocí reálných LEGO kostek. No, je jen otázkou, jak dlouho tam poněkud ceněné kostičky vydrží před nenechavci …
Plevel v chodnících je pro vás větší strašák?
Pokud nejste tolik umělecky zaměření, snažíte se spíše zkrášlovat svoje soukromé prostředí a trápí vás spíše plevel v chodnících, cestičkách a komunikacích, podívejte se na tento článek o způsobech likvidace plevelů a vyvarujte se přílišné chemie. I o tom, jsme psali. Řadu užitečných a inspirativních odkazů naleznete také pod článkem.
Další články
- TV tipy – pořady o bydlení a zahradě
- Montáž terasy z WPC zvládne každý
- Herbicidy na veřejných prostranstvích – 64% lidí je proti. Řešení?
- Tipy na zajímavé „recy“ věci – teepee, domeček pro panenky…
- Přemýšlíte nad novou terasou? Jaký materiál vybrat?
- Podle čeho vybírat betonovou dlažbu
- Jak na vyrovnání podlahy při rekonstrukci?
- Recyklovaná krása
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu
- Růstový trend starších domů i bytů pokračuje, v Praze ceny…
- Ikonický radiátor Zehnder Tetris získal prestižní Red Dot Design Award