Děravé chodníky, zídky – netradiční řešení, jak se vám líbí?

1152
Umělec EmEmEm při práci (zdroj Canal+)

Každý to zná. Nejen v České republice, ale prakticky po celém světě. Existují cesty, cestičky, chodníky, silnice, jimiž se pohodlně dostaneme do cíle své cesty. Někdy však, a zejména když spěcháme, číhají na chodce, běžce, cyklisty či motoristy nepříjemná zpestření. Díry, výmoly, praskliny, vypadlé dlažební kostky, vytlučená víka kanalizace. Zejména dámy se zničenými podpatky nebo starší lidé, by mohli vyprávět!

Řešení existuje hned několik. Pokud jsou výtulky jen občasné, komunikaci nebo zeď opravit lokálními záplatami případně větší záplatou, pokud jsou méně omezené prostředky nebo to stav již vyžaduje, zhotoví se celý povrch nový, a pokud se udělá kvalitně a z dobrých materiálů, vydrží takové řešení nejdéle. Pokud schází finanční prostředky, nenadešel správný čas, nebo žijete v lokalitě, kde se to moc neřeší, pak se stav zhoršuje, díry a praskliny rostou a přibývají další. Ne – to není řešení!

Existuje však ještě jedno řešení, kterého se chopil jeden francouz, by běžného člověka pravděpodobně nenapadlo. Propojil funkční řešení, které je bezesporu lepší než neošetřené díry a osvěžil ho o sobě vlastní umění, pravděpodobně s prvky recyklace, tedy znovupoužití materiálů, zbytků a v neposlední řadě snáze upozorní dotčené orgány, že možná někde údržbu trestuhodně zanedbaly. Co umělce k řešení přivedlo, od kdy tvoří, zda nezavítá i k vám – to vše, s doprovodem fotek, vydáváme v jednom z posledních článků roku 2021 s názvem: „Děravé chodníky, zídky – netradiční řešení, jak se vám líbí?“.

Na začátku byl neřešený problém …

Pro někoho představuje propadlá vozovka před ateliérem výzvu – louže vytváří barevné volání uprostřed betonové šedi. Tak se stalo ve francouzském Lyonu v roce 2016. Vzniklo tak umělecké kutilství s prvky recyklace – kutilství, které je zároveň užitečné, hezké, ale i ekologické.

Pouliční umělec EmEmEm využívá pouze recyklované materiály a vysvětluje: „Momentálně preferuji kameninovou mozaiku, protože miluji ten rozdíl, který vytváří, když ji vezmete z místnosti mimo soukromý prostor koupelny, do kterého obvykle to patří.“

Z Lyonu do světových velkoměst

Bláznivý dlaždič Ememem od svých začátků vytvořil dlažbu v mnoha městech, od Paříže po Madrid přes Turín a Janov. Ať tvoří kdekoliv, využívá „ohromnou sílu, kterou vytváří neočekávané“. A zdá se, že tato moc oslovuje kolemjdoucí, uživatele internetu (dokazuje to i jeho instagramový účet) i veřejné instituce, které ho začínají oslovovat. Dokonce i úřady nebo policie hodnotí jeho počínání pozitivně.

Na začátku mohou být „plátna“, která svou původní nebezpečností skutečně vyzývají ke své realizaci!

EmEmEm 02 - typická příležitostEmEmEm 02 - a její proměna (fb profil)EmEmEm 17 - pestrost (fb profil)

Sám Ememem nebývá na fotkách příliš často zachycen, jeho fotku nenajdete ani pyšně na fb profilu nebo web stránce.

EmEmEm 06 - zachycen při tvorbě (fb profil)EmEmEm 04 kruhový objezd (fb profil)EmEmEm 17 - prostě pestrost (fb profil)EmEmEm 09 - mozaika (zdroj fb)

Umění, kterého si všimnete ať je kdekoliv …

EmEmEm 20 Jeho umění si všimnete kdekoliv a v jaké velikostiEmEmEm 19 Jeho umění zaujme kdekoliv (fb profil)EmEmEm 19 detail provedení (fb profil)EmEmEm 11 - stále je co řešit (fb profil)

Co zvítězí – zvyk, rezignace nebo kreativita a neotřelost?

Napadá vás, že podobně zaplněná plocha může za mokra nebo sněhu klouzat, více než klasický hrubý povrch? Že je pracná? Ano, ale nestojí i tak ta trocha krásného umění za akceptaci, oproti ošklivým a za každého počasí nebezpečným dírám?

O kreativitu a nedostatek nápadů a řešení se opravdu bát nemusíme. Koneckonců také počet „připravených pláten“ bývá v každém městě takřka neomezený

EmEmEm 07 pestrost tvarů EmEmEm 18 Hra s kostkami (fb profil)

Nemusí jít jen o vodorovné plochy chodníků a silnic, efektně zaplnit je třeba i svislé poruchy

EmEmEm 18 - využít se dají horizontální i vertikální plochy (fb profil)EmEmEm 95 hlodavec (fb profil)EmEmEm 98 Exit (fb profil)EmEmEm 94 zeď (fb profil)EmEmEm 97 ukázka (fb profil)

Někdy lze propojit oba světy …

EmEmEm 90 - propojení světů (fb profil)

Ovšem u umělce světového renomé, by také přistavené nářadí by mělo budit patřičnou pozornost

EmEmEm - nářadí a pomůcky (fb profil)

Využití tohoto postupu se najde také v interiérech. Ty mají přecijen k původnímu využití materiály blíž.

EmEmEm 99 (zdroj fb)

Mnohem více ukázek „flackingu“ najdete pak na facebookovém a Instagramovém profilu „ememema“ a jeho webu – zde v anglické verzi.

EmEmEm´s flacking

Zdroj fotografií: fb profil umělce EmEmEm a web Canal+ .

Další umělec – Jan Vormann využívá kostičky LEGO

Pokud se vám líbí poněkud netradiční styl řešení prasklin a puklin, doporučujeme práci dalšího umělce Jana Vormanna, který opravuje již nějaký čas města pomocí reálných LEGO kostek. No, je jen otázkou, jak dlouho tam poněkud ceněné kostičky vydrží před nenechavci …

Jan Vormann 2019 (Canal+) Jan Vormann 2018 (Canal+)

Plevel v chodnících je pro vás větší strašák?

EmEmEm 011 - příležitost pro zaplnění flackingem

Pokud nejste tolik umělecky zaměření, snažíte se spíše zkrášlovat svoje soukromé prostředí a trápí vás spíše plevel v chodnících, cestičkách a komunikacích, podívejte se na tento článek o způsobech likvidace plevelů a vyvarujte se přílišné chemie. I o tom, jsme psali. Řadu užitečných a inspirativních odkazů naleznete také pod článkem.