Přehled venkovních betonových dlažeb

801
Venkovní betonová dlažba a na ní leží a spí kočka

Nejprve si povíme, co je vlastně beton? Jde o kompozitní stavební materiál (materiál ze dvou a více substancí) známý již z období okolo roku 200 před naším letopočtem, v podobě malt a betonů nalezený také v původním zdivu Karlova mostu – stavební materiál sestávající z plniva, pojiva a vody, přičemž plnivem je obvykle kamenivo a pojivem cement. Jedná se tedy o kompozitní materiál s dlouhou historií a vývojem. Portlandský cement byl poprvé použit v roce 1756, ve světě byl poprvé použit do konstrukce v roce 1907, v Praze pak již v roce 1912. Vlastnosti betonu v případě potřeby zušlechťujeme přidáním příměsí. Beton je schopen vytuhnout resp. vyzrát od určité fáze i pod vodou, jeho krystalizaci naopak zastavují nízké teploty pod +5 °C. Částečně se to může řešit přídavky speciální chemie, např. přísadami protizmrazovacími, plastifikátory, zrychlovači nebo zpomalovači tuhnutí a dalšími.

Venkovní betonová dlažba

Není to jen štěrk, písek, cement a voda. Pro to, aby vznikla betonová venkovní dlažba vyrobená v nejvyšší kvalitě a která bude sloužit dlouhá desetiletí, je potřeba také špičková výrobní technologie a zkušenosti. Většinou se jedná o výrobní technologii vibrolisováním. Tyto dokáže nabídnout několik výrobců betonové architektury, ale ne každý nabídne záruku na užitné vlastnosti 20 let, dostupnost téměř po celé České republice a celou paletu barev, povrchů a typů. Taková dlažba, na rozdíl od vibrolité nebo lité, vydrží mnoho ročních cyklů – střídání ročních období, působení vody, sucha, slunce, mrazu i mnoha chemických látek. Principiálně je složena ze dvou vrstev betonu, pro užitné vlastnosti je podstatná ta horní, tenčí, tzv. nášlapná. Bývá stlačena více, z jemnějšího materiálu, než vrstva spodní a také probarvena.

Výhodou venkovní skladebné betonové dlažby je její variabilita i rozebiratelnost v případě potřeby, například při provádění výkopových prací, stejně jako pestrost tvarů, výšek (možnosti zatížení) i barev. Velmi důležitá je také příprava několika vrstev podloží včetně jejich zhutnění.

Colormix dlažba Parketa či Holland a květináče

Přehled betonových dlažeb pro exteriér

Nejlevnější kategorií a určitým základem venkovních betonových dlažeb je tvar označovaný písmenem H nebo velké I (psáno patkovým písmem – vypadá vlastně jako otočené H s trochu jinými proporcemi), zvaný také jako Íčko nebo kost. Najdeme jej ve výškách 4, 6, 8 a výjimečně i 10cm, půdorysné rozměry jsou vždy cca 20x16cm. Kromě standardní varianty lze objednat také provedení s rovnou hranou nebo variantu pro slepé a slabozraké osoby (s výstupky). Pokud se jedná o barevná provedení, tak si lze představit standardní či přírodní šedou, červenou, pískovou, žlutou, hnědou, černou či karamelovou nebo bílou. Na přání je možné získat také provedení v přechodových barvách, tzv. colormixech. Většinou se ale dodávají u modernějších tvarů dlažeb. U dlažeb zvaných H či I jsou k dispozici také doplňkové krajové nebo poloviční tvary vhodné pro ukončení dlažby například u obrubníků. Tento typ často najdeme na velkých plochách parkovišť, komunikacích, obecních chodnících a dříve byla populární zejména svojí cenovou dostupností i u rodinných domů.

Mezi dalšími tvary dlažeb jmenujme obdélníkový tvar rozměrů 20x10cm ve výškách 4,5cm, 6 a 8cm zvaný Parketa či Holland. Jedná se o velmi rozšířený tvar umožňující různé skladby, kombinace barev, který z dlouhodobého hlediska není žádným módním výstřelkem a dá se směle označit jako nadčasový. V nabídce je obvykle v barvách přírodní šedé, červené, pískové, žluté, hnědé, karamelové, černé, bílé a různých colormixech. Povrch hladký (standard) nebo s různým nadstandardním opracováním formou vyniklých kamínků nebo tzv. staření či rumplování (otlučení s efektem starší, historické dlažby).

Další tvary dlažeb: pravoúhlé kombinace dvou, tří, čtyř kamenů, tvar kostička 10x10cm, 20x20cm, různé větší obdélníky, nebo imitace štípaného kamene či plošná 30x30cm nebo 50x50cm, 60x40cm a další tvary tvořící kruh nebo geometrické obrazce. Zde jsou k dispozici další barevné možnosti, colormixy či barevné přechody.

Nepravidelné tvary imitující kamenné desky

Obrázek: Na první pohled nemusíte poznat, že se jedná o betonovou dlažbu. Zde tvary imitující přírodní kámen.

Tzv. zahradní betonová architektura zahrnuje ale také další navazující nebo i nesouvisející prvky, které umožní další efektivní a pohledné úpravy zahrad, dvorků, chodníků, řešení terénních úprav i odvodnění. Na další prvky se podíváme v článcích o betonových obrubnících, svahových tvárnicích neboli svahovkách, na palisády, ztracené bednění, tvarovky pro ploty a zídky, zatravňovací tvárnice a odvodňovací žlaby či žlabovky.