Bazén dnes již může mít každý

783
Dívka plave v bazénu

Plavání a pohyb ve vodě patří mezi doporučované tělesné aktivity pro všechny věkové skupiny. Je doporučováno dětem, dospělým i starším osobám pro utužení zdraví, svou roli má dokonce i v ozdravném procesu po různých úrazech a onemocněních. Plavání totiž nezatěžuje organismus jako jiné sporty a vodní prostředí pomáhá uvolňovat svalstvo, dává také odpočinout tělu od jinak všudypřítomné gravitační síly. Plavání otužuje, zlepšuje dýchání, celkovou koordinaci pohybu i stabilitu celého těla.

Umístění bazénu, prostředí

Bazén na zahradě nebo v domě je také velmi dobrou alternativou přírodních ploch i veřejných koupališť, ať jak z hlediska bezpečnosti, tak i po stránce hygienické. Bazén dnes již může mít každý a lze říci, že vlastní koupání se na zahradě stává dnes již běžnou věcí zvyšující komfort bydlení. Ekonomicky se již jedná o dostupnou investici. Na druhou stranu, podle výše této investice se mění kvalita, využitelnost i komfort pořizovaného bazénu a příslušenství. Dá se ale říci, že bazén dnes již může mít každý.

Důležitým faktorem při pořizování bazénu jsou také klimatické podmínky. I s tím totiž souvisí cena jak výstavby, tak i provozu bazénu. Pokud není lokalita úplně příznivá (vysoká nadmořská výška, orientace na sever, špatný přístup slunce, atp.), bude zapotřebí bazén vyhřívaný, čímž se náklady na provoz bazénu zvyšují. Velmi dobrým a funkčním prvkem z mnoha pohledů je také tzv. zastřešení bazénu.

Pořízení bazénu je závazek, ale příjemný

Pokud jsme pečlivě uvážili všechny faktory a rozhodli se pro pořízení bazénu, je jeho výběr a souvislosti jeho provozu důkladně zvážit. Upozorňujeme, že jednorázovou investicí do nákupu rodinného bazénu umístění financí zdaleka nekončí. Roli hraje trvanlivost konstrukce, pláště a dalších prvků, míra potřebné údržby – zejména bazénové vody, možnost prodloužení koupací sezony i naše (ne)ochota přiložit ruku k dílu, tedy k údržbě lákavé čisté vody. Pokud však zvážíme všechna pro a proti, správného rozhodnutí určitě nebudeme litovat. Bazén se stane oblíbeným místem relaxace, které se nám za péči odvděčí mnoha příjemně strávenými chvílemi s rodinou a přáteli, vrátí nám fyzickou zdatnost a psychickou pohodu. U bazénu můžeme trávit jen chvilky, nebo dlouhá odpoledne či večery. Pro naše děti se bude jednat o neocenitelný zdroj zábavy i pohybu.

Svůj bazén můžeme vybavit také nejrůznějšími doplňky, jako je podvodní nebo okrajové osvětlení, protiproud, který nám umožní plavání „na delší vzdálenost“ i v malém bazénu, automatický vysavač, nebo klidně i skokanský můstek či skluzavky. Řadu doplňků je možné dokoupit dodatečně, jsou mobilní a snadno instalovatelné, ale pokud máme příležitost a počítáme s nimi dopředu, můžeme je nechat zabudovat do projektu a následně nejvhodněji do konstrukce bazénu.

Údržba

Jak ale udržet vodu křišťálově čistou, aniž bychom do ní denně lili „litry“ předražené chemie? Mohla se někde stát chyba již při prvním napuštění bazénu?

Mezi základní možnosti průběžné údržby bazénové vody dnes patří
– naprostý základ a to je její pravidelná filtrace, a dále
– použití bazénové chemie na bázi chloru
– použití bezchlorové bazénové chemie různých typů
– použití UV lampy a přídavku bazénové chemie
– použití vylučování mědi ze speciálního systému a menšího množství bazénové chemie
– procesu solinizace či salinizace neboli použití mírně slané vody, standardně bez potřeby další údržbové chemie

Této tematice se budeme věnovat v některém z dalších bazénových článků. Vždyť další koupací sezóna je ještě daleko.

Článek ještě doplňujeme.

Druhy a tvary bazénů

Druhy bazénů podle umístění a montáže (vždy mohou být z různých materiálů)  
– zabudované (zapuštěné) v zemi
– nadzemní
– kombinované (částečně zapuštěné)
– venkovní nezastřešené
– venkovní zastřešené
– vnitřní

Tvary bazénů
– kruhové
– oválné
– obdélníkové (s pravoúhlými nebo zaoblenými „rohy“), případně čtvercové
– atypické
Volba správného tvaru bazénu je velmi důležitý parametr. Ať již se jedná o čistě vzhledové a estetické hledisko, možnost co nejlepšího využití prostoru, orientace na zahradě nebo poloha vůči slunci. Při volbě tvaru bazénu je vhodné předem určit všechny doplňky a technologie, kterými bazén chcete nebo v budoucnu budete chtít vybavit (např. dostatečně výkonnou filtraci, její umístění, úpravu vody, zakrytí hladiny bazénu, osvětlení, podvodní hudba, masážní lehátko, …).

Soukromé bazény dle velikosti, rozměry, výpočet jejich objemu …
– malé
– střední
– velké

Výpočet objemu vody v bazénu vychází ze základních fyzikálních parametrů, tedy u pravidelných tvarů půdorysu jako kruhové, obdélníkové, případně čtvercové, budeme počítat objem a neopomeneme rozměr hloubky zmenšit o cca 10cm nebo jinou známou hodnotu (bazén, kromě přelivových, nebývá zaplněn vodou zcela). Problém pak nastává u různých atypických tvarů, kónických tvarů apod., zde jsme odkázáni na informace od výrobce, případně při napouštění nebo vypouštění můžeme objem vody změřit.
Výpočet u kvádru (obdélníkový a čtvercový půdorys) je klasicky a x b x c (násobení délky, šířky, výšky či hloubky), případně lze vypočítat i pokud známe dvě stěny a tělesovou úhlopříčku v protilehlých stěnách, tj. tu nejdelší. Výpočet u kruhu je
Pro výpočty objemu bazénů existují i pomocníci – webové kalkulačky.

Úprava bazénové vody

Vody sladké, slané, používané metody úpravy jako chlorování, UV lampa, vylučování iontů mědi, salinace (též slaná voda, mořská voda, sůl ve vodě, proces přeměny slané vody na chlor), bezchlorová úprava vody např. systém Oxi …

Článek ještě doplňujeme.

Klimatické podmínky … vždy je třeba zvážit, v jakém prostředí, podnebí, nadmořské výšce bude bazén umístěn, zejména, pokud by nebyl zastřešen, zakryt např. folií, nebo jeho voda dohřívána. Průměrný počet hodin osvitu sluncem i průměrná teplota vzduchu, je porovnatelným parametrem, který ovlivňuje teplotu vody, v níž se potom budou uživatelé moci koupat. Důležité je také lokální umístění bazénu na pozemku tak, aby byl co nejvíce v dosvitu slunce.

Cenové kategorie bazénů ve vztahu na jejich konstrukci, poměr cena/kvalita užitek
– nafukovací bazénky a bazény (většinou provizorní řešení)
– betonové, zděné bazény vyložené plastovou folií
– plastové bazény
– nerezové bazény
– keramické a kompozitní bazény
– zmínit lze také vířivky (menší nádrže pro 2-6 osob zejména pro masážní a relaxační účely)

Bazénové zastřešení

Pořízení kruhového bazénu bývá obecně nejlevnějším a základním tvarem, na druhou stranu nebývá až tolik vhodný na plavání (představte si dejme tomu dejme tomu průměr 3m nebo 4,5m), laicky řečeno v případě obdélníkového tvaru docílíte snáze jednu dlouhou a jednu krátkou hranu, tedy např. bazén 5×3, 6×3, 8x4m umožní mnohem lepší prostor k několika tempům, než bazén kruhový.

Jedná se o individuální parametr, ale obecně lze doporučit bazén pro plavání od rozměru 6x3m (kategorie malých až středních), slušně se již dá zaplavat v rozměru 8x4m (střední). U menších bazénů může řešit možnost plavání instalovaný nebo dodatečně instalovaný protiproud.

Důležité doplňky – zastřešení, tepelné čerpadlo, ..

Další doplňky – osvětlení, protiproud, chrliče vody, skokanské prkno, teploměry, měřiče koncentrace chemie (pH, chlor a další), krycí folie, naviják, spínací zásuvka, proudový chránič, polštáře pod krycí plachtu atd.

Údržba – sem patří např. chlorové přípravky, bezchlorové přípravky, filtrace, náhradní náplně do filtrace, vysavače, tyč, kartáče, hadice, houby..

Praktické tipy na co nezapomenout myslet při rozhodování o pořizování bazénu a vazbě na jeho následnou údržbu
– tvar, rohy, kouty
– trysky
– skimmer
– okraje, lemy
– barva
– materiály
– filtrace
– bazénová voda (její složení a úprava)